13:22 / 06.03.2023

Leasing samochodowy — czy to się opłaca w 2023 roku?

Leasing samochodowy — czy to się opłaca w 2023 roku?

Leasing samochodowy to najpopularniejsza metoda finansowania zakupu nowych samochodów wybierana przez przedsiębiorców. Proste, przejrzyste zasady, atrakcyjne propozycje i brak konieczności inwestowania własnych środków to jedne z najważniejszych zalet leasingu. I choć każdego roku ceny samochodów rosną, a tym samym wzrastają również raty leasingu, rozwiązanie to wciąż określane jest jako atrakcyjna alternatywa dla finansowania zakupu samochodu za własne pieniądze lub zaciągania na ten cel tradycyjnego kredytu gotówkowego. Sprawdźmy, jakie są jego zalety i czy faktycznie jest on opłacalny.

Leasing samochodowy i jego najważniejsze zasady

Leasing samochodowy to propozycja dedykowana przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy szukają metody na sfinansowanie zakupu nowego samochodu dla swojej firmy. Skorzystanie z niej pozwala nabyć nowy pojazd bez konieczności inwestowania własnych środków czy też obciążania budżetu firmy tradycyjnym kredytem gotówkowym lub kredytem samochodowym. Leasing może zostać udzielony zarówno na zakup samochodu nowego, jak i używanego, osobowego lub ciężarowego. Ponadto oferta leasingu może objąć również różnego rodzaju sprzęt, który wykorzystywany jest do prowadzenia i działalności firmy. Choć zazwyczaj leasing kojarzony jest z przedsiębiorcami, leasingodawcy udzielają też innego rodzaju leasingu osobom prywatnym. To stosunkowo nowa opcja, która jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Leasing łączy w sobie cechy właściwe dla dzierżawy i kredytu gotówkowego. Podobnie jak w przypadku tego ostatniego, również podczas obowiązywania umowy leasingowej leasingobiorca każdego miesiąca musi spłacać kolejne raty. Ich wysokość uzależniona jest od wartości przedmiotu umowy leasingowej, czyli wartości samochodu, oraz wybranej propozycji. W zamian za ich spłacanie może użytkować dany pojazd na określonych zasadach przez czas zawarty w umowie leasingowej. Przez cały czas jej obowiązywania prawnym właścicielem pojazdu będącego przedmiotem umowy pozostaje leasingodawca. Dopiero po wygaśnięciu umowy leasingobiorca może zdecydować się na wykup z leasingu. Wówczas zazwyczaj ma on szansę nabyć pojazd będący przedmiotem leasingu, często poniżej jego wartości rynkowej. W niektórych przypadkach, jeśli leasingobiorca wyrazi chęć wykupu samochodu jeszcze przed podpisaniem umowy, może liczyć na dodatkową zniżkę. Jest to jednak uzależnione od wybranej propozycji.

Leasing — korzyści

Zakup nowego samochodu zarówno osobowego, jak i ciężarowego to spory wydatek, zwłaszcza w obecnym czasie. Ceny samochodów w 2023 roku znów wzrosły. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych. W zależności od wybranej marki, rocznika i stanu technicznego koszt zakupu pojazdu może sięgać kilkuset tysięcy złotych. Taka suma to spore obciążenie dla budżetu nawet bardzo dobrze prosperującej firmy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się przeznaczenie posiadanych środków na inny cel, który pozwoli na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, zwłaszcza gdy nowy samochód potrzebny do jego prowadzenia można nabyć za pośrednictwem leasingu.

Spłata kolejnych miesięcznych rat, których wysokość bardzo często można dopasować do własnych potrzeb, stwarza zdecydowanie mniej problemów i jest łatwiejsze do umieszczenia w budżecie firmy przeznaczonym na wydatki.

Kolejną zaletą leasingu jako metody finansowania zakupu nowego samochodu, która odróżnia ją od kredytu, jest fakt, iż jego zdobycie jest zdecydowanie łatwiejsze i obarczone zdecydowanie mniejszą ilością ograniczeń i formalności. Z leasingu dla firmy może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na profil jej działalności. Nie ma też konieczności przedstawiania wysokości uzyskiwanych dochodów. Jedyne ograniczenie, jakie czeka na właściciela firmy, dotyczy długości jej działalności. Nie może ona funkcjonować na rynku przez krótszy okres niż pół roku. Jak więc łatwo zauważyć, dzięki leasingowi przy minimalnym zakresie formalności na bardzo korzystnych warunkach można nabyć nowy samochód, bez konieczności inwestowania własnych środków, co w przypadku aktualnych, obowiązujących w 2023 roku cen samochodów jest sporym odciążeniem firmowego budżetu.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło

https://invest-business.pl/

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%