Legenda Północy. "Najmocniejsza w historii kampania Specjala" (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Browar w Elblągu wystartował z "najmocniejszą w historii" kampanią reklamową marki Specjal. Jej hasło – "Legenda Północy" – jest bardzo mocno osadzone w regionie. Historia, zamki, rycerze, czarnoksiężnik, smok ale także elbląski Piekarczyk. To wszystko znajdziemy w komiksach, które jej towarzyszą.
Cała kampania będzie trwała 2 miesiące, za wyłączeniem witaczy, które będą stały na rogatkach miast pół roku. Będzie również 12 murali, m.in. w Elblągu, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie. One będą widoczne przez okres pół roku od zakończenia akcji reklamowej. W naszym mieście mural powstanie już w najbliższym czasie na ścianie budynku znajdującego się przy ulicy Browarnej.
Elbląski browar produkuje rocznie około 2,7 mln hektolitrów piwa, w tym 870 tysięcy to Specjal, który jest – co godne podkreślenia – najsilniejszą marką regionalną w Europie. Największą popularnością cieszy się w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Największą sprzedaż notuje na Pomorzu. Skąd wziął się pomysł kampanii?
Wydobyliśmy prawie 30 legend charakterystycznych dla danych miejscowości, przedstawiliśmy je w formie komiksowej, by przybliżyć je szczególnie młodej, pełnoletniej grupie dorosłych konsumentów. Badania konsumenckie, które przeprowadziliśmy, dały bardzo pozytywny odbiór tego pomysłu
- wskazuje Igor Zajda, brand manager, który jest odpowiedzialny za kampanię marki Specjal.
Jakie to legendy? "O Piekarczyku z Elbląga", "O złocie z Elbląga", "O wikingach z Truso", "O Zawiszy Czarnym", "O dzielnych marynarzach z Gdyni", "O Lwach Gdańskich", "O gdańskiej uczcie", "O dzielnym Kaszubie", "O założeniu Wejherowa", "O powstaniu Rumi", "O malborskim skarbie", "O tczewskim gryfie", "O kocie z Torunia", "O toruńskim smoku", "O psie z Olsztyna", "O gościnnej Iławie", "O mazurskich jeziorach"... To tylko niektóre z 30 legend legend wykorzystanych w reklamach.
Przygotowaliśmy 6 dedykowanych filmów, które są geotargetowane, m.in. "O dzielnym Piekarczyku", "O toruńskim smoku". (...) Kampania będzie obecna w 49 miastach regionu w postaci: silverboardów, siatek, billboardów, witaczy. Oczywiście także social media, fanpage. Będziemy współpracować z Wojtkiem Drewniakiem, blogerem z kanału "Historia bez cenzury"
- mówi Katarzyna Wierzchowska, brand manager, również odpowiedzialna za kampanię "Legendy Północy".
Oprócz tego będzie można usłyszeć 30 słuchowisk, puszczanych w radiu, zobaczyć 6 filmów dedykowanych w Internecie. Przewidywana jest silna kampania displayowa na lokalnych portalach internetowych.
Wyszliśmy od legend. Tych legend opowiadamy niemal 30. Mówimy o województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim. W sposób skrócony opowiadamy historię na billboardach. Tam, gdzie możemy przekaz jest dużo szerszy. (...) Przygotowaliśmy różne dedykowane opakowania. dość dużo miejsca znaleźliśmy na puszkach, na których znajdziemy 6 różnych komiksów
- mówi Igor Zajda.
W uroczystym rozpoczęciu kampanii, które odbyło się 5 kwietnia w Specjal Pubie nad rzeką Elbląg, wzięli udział ludzie odpowiedzialni za działania marketingowe, jak również wszyscy ci, którzy byli zaangażowani w tworzenie kampanii, zarówno od strony pomysłu, jak i realizacji, w tym m.in. zespół agencji marketingu interaktwnego GoldenSubmarine. Obecny był również Jacek Sawicki, który od stycznia pełni funkcję dyrektora Browaru w Elblągu. Zastępił on na tym stanowisku Romana Korzeniowskiego.
Mój ojciec pracował tutaj 40 lat. Od dziecka chłonąłem te zapachy, znałem wszystkich, którzy tutaj pracowali. Mieszkałem bardzo blisko. Żyłem browarem. Kiedy poszedłem na studia nie wyobrażałem sobie, abym mógł pracować gdzieś indziej. Z browarem jestem związany 26 lat. Nominacja na stanowisko dyrektora to ogromne wyzwanie i spełnienie marzeń. Zmiana na stanowisku dyrektora niesie za sobą zmiany, ale nie będą one radykalne
– zapewnia nowy dyrektor.
W browarze pracuje obecnie około 200 osób, w tym 135 na produkcji.