› zagrożenia i utrudnienia
12:42 / 09.09.2019

Lekarz Weterynarii apeluje o ostrożność w lesie. W tle pomór świń

Lekarz Weterynarii apeluje o ostrożność w lesie. W tle pomór świń

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. 

Trwa sezon na zbieranie grzybów w lasach. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii apeluje:

 o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska). 

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na tych terenach ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.  

Główny Lekarz Weterynarii instruuje jak zachować się w przypadku napotkania padłego dzika:

nie należy do niego podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia, a o fakcie znalezienia powiadomić powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Olsztynie w sierpniu poinformował o ognisku  afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie, w miejscowościach: Nowy Cieszyn i Rogajny (obie w gminie Pasłęk). Stado liczące 209  świń w pierwszej wsi zostało wybite, a w drugiej – 39 sztuk. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%