› zapowiedzi
11:15 / 22.07.2013

Letni Salon Muzyczny - Bażantarnia na jazzowo

Letni Salon Muzyczny - Bażantarnia na jazzowo

fot. Konrad Kosacz

"Bażantarnia jazzowo" to tytuł kolejnego koncertu, na który zapraszamy w najbliższą niedzielę – 28 lipca. Gościem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i „Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2013” będzie „STRZELCZYK TRIO”.

“The Great American and Brasilian Songbook”, to tytuł niepowtarzalnego projektu jazzowego stworzonego przez skrzypka Macieja Strzelczyka. W wykonaniu znakomitych muzyków usłyszymy najbardziej znane  na całym świecie  hity amerykańskiej i brazylijskiej muzyki rozrywkowej z lat 40, 50 i 60, w opracowaniu  na skrzypce, fortepian i kontrabas. „Strzelczyk Trio” tworzą: Maciej Strzelczyk - skrzypce Jarosław Małys - piano Piotr Rodowicz - kontrabas

Maciej Strzelczyk - skrzypce Od wielu lat zaliczany jest do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Zdobył wiele nagród m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Z. Sejferta w Szczecinie, pierwszą nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako leader grupy „Set-Off” otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii. Współpracował z takimi znakomitościami sceny jazzowej, jak m.in.: M. Bliziński, K. Jonkisz, S. Kulpowicz, W. Nahorny, Z. Namysłowski, T. Stańko, A.Jagodziński, I.Zając, E.Bem, J.Śmietana. Koncertował m.in. z Irwingiem Lee III Jr., P. Caterine, P. Blanchard, Michael Patches Stewart, Frank Parker, Victor Bailey. Sześciokrotnie magazyn „Jazz Forum” w ankiecie Jazz Top ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: „MUSIC FOR M” i „JOBIM”. Brał udział w ponad 30 projektach płytowych.

Jarosław Małys - pianista jazzowy, aranżer, kompozytor Debiutował w wieku 16 lat na festiwalu Złota Tarka zdobywając z zespołem „Jazz Day” pierwszą nagrodę w konkursie. Współtwórca zespołu „Heavy Metal Sextet”, który zdobył I nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Wziął udział w Pomorskiej Jesieni Jazzowej - Klucz do Kariery. Zdobył: I miejsce na festiwalu w Dunkierce we Francji, I miejsce na festiwalu w Hoeilaart w Belgii. Jest laureatem Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Występował na wielu festiwalach, m.in. Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festiwal we Włoszech, Pori Jazz Festiwal w Finlandii, Jazz Festival Bratysława i in. Członek wrocławskiego zespołu „Sami Swoi” oraz zespołu „The Trio”. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną (wykładowca fortepianu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach i musicalowych w Teatrze Roma w Warszawie). Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych oraz uczestniczył w nagraniach płytowych. Na stałe współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych gwiazd jazzu (m.in. Scott Hamillton-ts i Ronnie Cuber-bsax.).Jest absolwentem Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego.

Piotr Rodowicz - kontrabas Studiował w Jazz Mobile School w Harlemie u Reggie Workmana w Nowym Jorku. Ukończył wydział instrumentalny - klasa kontrabasu w Berklee College Of Music w Bostonie w 1990 r. oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzowym w 2005r. Współzałożył „Kwartet In Tradition”, z którym zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce ’84 - Francja; Ma na swoim koncie liczne koncerty i nagrania dla Polskiego Radia. W Bostonie w czasie studiów współpracował ze znakomitymi muzykami, m.in.: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek. Po powrocie w 1993r. do Polski gra m.in. z T. Szukalskim, J. Muniakiem, J. Skowronem, W. Pawlikiem, K. Herdzinem. W 1995 r. założył kwartet „Mingus Mingus”. Zespół nagrał album, który otrzymał najwyższą ocenę Jazz Forum oraz zagrał liczne koncerty m.in. na Jazz Jamboree 95. Założył też 10 osobowy zespół „Przyjaciele” w którym grało wielu znakomitych polskich muzyków. W swoim dorobku ma też liczne nagrania płytowe, m.in.: „Grappelling”, „Live in Rabarbar”, „Live in Kiev”, „Jazz Ballads for Trio” oraz „Komeda Kameralnie”. W 2006r. wraz z Tomaszem Filipczakiem i zespołem „Przyjaciele” nagrał i wyprodukował płytę Seweryn Krajewski „Smooth Jazz”, która okazała się wielkim sukcesem i otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV. Komponuje muzykę do filmów dokumentalnych dla TVP, w tym do 2 letnia serii pt. Dziękujemy za Solidarność. Nieprzerwanie od 1992r. jest wykładowcą Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który współzałożył z Henrykiem Majewskim.

Letni Salon Muzyczny jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Elblągu. Patronat medialny: „Dziennik Elbląski” i radio „RMF Classic” Partnerzy, to ZAW „STOART” i Stowarzyszenie Muzyczne „Forza”

Na koncert zapraszamy tradycyjnie do muszli koncertowej w Bażantarni, 28 lipca 2013 r. godz. 17.00 wstęp wolny.
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%