Lewica zaprezentowała kandydatów na posłów
fot. redakcja Elblag.net
19 sierpnia 2019 r. przy „dębie tolarancji” oraz tablicy upamiętniającej Marka Kotańskiego kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem oraz Wiosny rozpoczęli w Elblągu (w okręgu nr 34) wspólny start w wyborach parlamentarnych. Lewica wystawi szesnastu kandydatów na posłów. O tym, kto zostanie „jedynką” zadecydowano w formie uzgodnień koalicyjnych na szczeblu ogólnopolskim.
Data i miejsce nie zostały wybrane przypadkowo. 17 lat temu – 19 sierpnia 2020 r. – zmarł Marek Kotański, wielki społecznik, twórca Monaru i Markotu. Kilkanaście dni później – 28 sierpnia 2002, w samym centrum Elbląga, naprzeciwno gmachu Poczty Polskiej przy placu Słowiańskim, z inicjatywy dyrektora Radia EL Pawła Kasperczyka, posadzono Dąb „Marek”. Inicjator jego zasadzenia nazwał go „drzewem tolarancji”. Data nie była przypadkowa. Dąb został zasadzony w dniu pogrzebu Marka Kotańskiego.
17 lat później działacze lewicy zainaugurowali w tym miejscu kampanię w wyborach do Sejmu i Senatu, prezentując swoich kandydatów. „Jedynką” jest olsztyńska prawniczka Monika Falej z Wiosny. Ten okręg, to moje korzenie. Frombork, Lidzbark Warmiński, stąd pochodzi mój tato i moja mama, więc czuję się niemalże rodowitą osobą z tego okręgu – zakomunikowała kandydatka, która podkreśliła, że nie czuje się „spadochroniarką”.
Prawniczka z wykształcenia, działaczka społeczna, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna, Wice przewodnicząca Olsztyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Dyrektorka Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Ekspertka w obszarze organizacji pozarządowych, szczególnie w zakresie aspektów prawnych, współpracy z samorządem, partycypacji obywatelskiej, mediacji, przeciwdziałania przemocy.
– taki opis kandydatki możemy znaleźć na stronie Wiosnabiedronia.pl.
Na liście Lewicy znajdują się również elblążanie: Robert Koliński, reprezentujący Partię Razem; były radny kilku kadencji Ryszard Klim oraz Mirosław Szulc. Pełna listę w wyborach do Sejmu poznamy już niebawem – poinformowali działacze. To, co bardzo istotne, Lewica w naszym okręgu nie wystawi swojego kandydata w wyborach do Senatu. Poparcie działaczy lewicowych uzyskał Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej. Po zakończeniu konferencji działacze Lewicy pod „dębem tolarancji” zapalili wielki znicz.
W Okręgu nr 25 (Gdańsk) „jedynką” Lewicy została Beata Maciejewska (Wiosna), a w Okręgu nr 35 (Olsztyn) – Marcin Kulasek (SLD). 18 sierpnia, Robert Biedroń powiedział, że lewica przezwyciężyła wszystkie problemy i udało się zjednoczyć „trzy pokolenia”. Nazwał to historycznym momentem, na który ludzie czekali wiele lat.
------------
Przypomnijmy, że 19 lipca 2019 r. przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, prezes partii Wiosna Robert Biedroń oraz Adrian Zandberg z zarządu krajowego Lewicy Razem poinformowali, że ugrupowania te wystartują wspólnie w wyborach. 20 lipca do porozumienia dołączyła także PPS. Kilkoro związanych do tej pory z SLD działaczy pod koniec lipca zadeklarowało w wyborach start z list KO (partię opuściła m.in. Katarzyna Piekarska). Do lewicowej koalicji dołączyły następnie kolejne ugrupowania (m.in. partie UP, Twój Ruch, IF i Polska Partia Internetowa). 6 sierpnia 2019 r., w związku z chęcią uniknięcia konieczności przekroczenia w wyborach do Sejmu 8-procentowego progu dla koalicji przy stworzeniu wrażenia komitetu koalicyjnego, doszło do zmiany formalnego skrótu Sojuszu Lewicy Demokratycznej z „SLD” na „Lewica”, aby pod tą nazwą porozumienie ugrupowań lewicowych wystąpiło w wyborach (źródło: Wikipedia).