› bieżące
11:07 / 11.06.2019

Liczba wypadków w okresie wakacyjnym wzrasta - Mubi podpowiada, jakie ubezpieczenia warto wykupić

Liczba wypadków w okresie wakacyjnym wzrasta - Mubi podpowiada, jakie ubezpieczenia warto wykupić

Podczas zimy na drogach zdarza się więcej stłuczek. Z kolei w okresie letnim mamy do czynienia z większą liczbą wypadków. Według raportu, który opublikowany został na stronie policja.pl, w roku 2018 do największej ich liczby doszło co prawda w październiku (3150), jednak zaraz za nim znalazł się lipiec. W miesiącu tym wydarzyło się 3029 wypadków, co stanowi aż 9,6% ich liczby z całego roku. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie ubezpieczenia powinieneś wykupić, by odpowiednio zabezpieczyć się przed następstwami tego rodzaju zdarzeń.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Jeśli wypadek na drodze wydarzył się z Twojej winy, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu świadczenie z Twojego OC. Zakres tej obowiązkowej polisy regulowany jest ustawowo i zawsze będzie jednakowy, bez względu na to, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym swoje OC wykupisz. Dokonując wyboru polisy, powinieneś kierować się przede wszystkim ceną - im będzie ona niższa, tym więcej zaoszczędzisz, nie tracąc jednocześnie niczego, co związane byłoby z jakością tego ubezpieczenia.

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak najlepsze OC. Polisa ta może być jedynie tańsza lub droższa, ale zawsze chroniła będzie dokładnie tak samo i od tych samych zdarzeń. O ile jednak jej zakres jest ściśle uregulowany, o tyle w kwestii ceny OC panuje w zasadzie dowolność. Ubezpieczyciele wiedzą oczywiście, że powinna być ona w miarę konkurencyjna, ale też wielu z nich korzysta na niewiedzy kierowców, którzy w konsekwencji za swoje OC zupełnie niepotrzebnie przepłacają - tłumaczy doradca klienta z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Kup ubezpieczenie w sieci

Towarzystwa ubezpieczeniowe już jakiś czas temu zrozumiały, że klienci, którzy nabywają polisy w Internecie, to ogromna grupa osób. By zachęcić ich do kupna swoich produktów, TU skłonne są nie tylko obniżać ceny polis (niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent), ale także organizować różnego rodzaju promocje. Robią to często, przede wszystkim dlatego, że konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest wyjątkowo duża, a łatwość znalezienia tańszego OC czy AC w sieci to przysłowiowa bułka z masłem. Szczególnie od czasu, kiedy pojawiło się tam narzędzie o nazwie porównywarka ubezpieczeń (https://mubi.pl/). W jego przypadku, po wypełnieniu formularza, natychmiast otrzymasz oferty z kilku, a nawet kilkunastu sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że wybierzesz tę najbardziej atrakcyjną i dokonasz zakupu online. 

Dobrowolne AC

Nawet jeśli jesteś kierowcą wyjątkowo ostrożnym, nigdy nie możesz mieć całkowitej pewności, że kolizja czy wypadek nie zostaną spowodowane z Twojej winy. W tym przypadku nie możesz oczywiście liczyć na odszkodowanie z OC, bo polisa ta chroni ofiary, a nie sprawców. Ubezpieczeniem, które warto w tej sytuacji wykupić, będzie natomiast Autocasco.

Być może nigdy nie zdecydowałeś się na zakup tej polisy, bo wielokrotnie słyszałeś, że jest to ubezpieczenie drogie. Faktycznie, w porównaniu do innych polis AC to dość spory wydatek, jednak po pierwsze daje Ci ono naprawdę dobrą ochronę (nawet w swoim podstawowym zakresie), po drugie zaś to Ty decydujesz, na wypadek jakich zdarzeń chciałbyś się ubezpieczyć. Polisa AC charakteryzuje się wyjątkowo dużą elastycznością - nie musisz od razu płacić za opcję all risks. Zamiast tego wybierz te zdarzenia, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest w Twoim przypadku największe i stwórz z nich AC, które będzie “szyte na miarę”, czyli idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Zakresy AC - podstawowy i rozszerzony

Podstawowy zakres AC obejmuje zwykle takie zdarzenia, jak na przykład kradzież auta czy akty wandalizmu. W pakietach rozszerzonych ubezpieczyciel może z kolei pokryć koszty holowania Twojego pojazdu czy wynająć Ci auto zastępcze. A to jedynie przykłady, bo liczba dostępnych opcji jest o wiele większa i zależy od danego ubezpieczyciela. Tutaj ważna uwaga: zakresu AC nie reguluje żadna ustawa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają zatem dużą swobodę w ustalaniu, co będzie on zawierał. Oczywiście to również one ustalają jego cenę. Dlatego w celu znalezienia najbardziej korzystnego ubezpieczenia warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje kalkulator OC AC od Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/). Może się okazać, że znajdziesz dzięki niemu zarówno lepsze AC, jak i najtańsze na rynku OC. Pamiętaj - nie ma obowiązku, byś obie te polisy wykupił w tym samym towarzystwie, choć robiąc to, liczyć możesz na spore zniżki.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz wiele bardzo istotnych informacji, jak chociażby wyłączenia odpowiedzialności czy limity (dotyczące np. maksymalnej długości holowania). Warto je znać, by uniknąć późniejszych nieporozumień.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%