› bieżące
08:42 / 22.11.2018

Lokaty terminowe. Podpowiadamy, jak zacząć oszczędzać

Lokaty terminowe. Podpowiadamy, jak zacząć oszczędzać

Oprocentowanie lokat terminowych cały czas nie zachęca do wyboru tego rodzaju depozytów. Mimo wszystko Polacy decydują się na takie rozwiązanie, widząc w nim szansę pomnożenia zgromadzonego kapitału bez żadnego ryzyka. I Ty chcesz założyć lokatę? Sprawdź, jak zacząć oszczędzać.

Obok kont oszczędnościowych, to właśnie lokaty terminowe pozwalają na bezpieczne gromadzenie środków oraz stopniowe pomnażanie pieniędzy. Ulokowanie kapitału w ten sposób nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty finansów – nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank. Ponadto daje pewność zysków – wypracowane odsetki zawsze wypłacane są na koniec okresu zapadalności.

Oszczędzanie na lokacie – krok po kroku

Aby oszczędzanie na lokacie terminowej przyniosło jak największe zyski, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  • Zgromadź większą kwotę

Lokaty, w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, można założyć po spełnieniu warunku związanego z minimalną wysokością depozytu. Chociaż często wystarczy zaledwie 500 zł, niektóre banki wymagają wyższych kwot – nawet rzędu kilku tysięcy złotych.

Chcąc uzyskać duże zyski, warto wpłacić większy depozyt – od tej kwoty będą naliczane odsetki.

  • Wybierz odpowiednią lokatę

Chociaż lokaty bankowe wydają się być bardzo podobnymi produktami, wiele je dzieli. Dlatego wybór przypadkowej opcji może Cię sporo kosztować. Warto zatem poświęcić czas na porównaniu dostępnych możliwości – po to, aby podjąć najkorzystniejszą decyzję.

Wybierając lokatę terminową, zwróć uwagę m.in. na:

  • o oprocentowanie – im wyższe, tym większe odsetki możesz wypracować
  • o czas trwania lokaty – często lokaty długoterminowe są wyżej oprocentowane niż lokaty zakładane na 3 miesiące
  • o kapitalizację odsetek – korzystnym rozwiązaniem jest miesięczna kapitalizacja, ale o takie lokaty trudno; dlatego zwykle nie pozostaje nic innego jak kapitalizacja na koniec okresu
  • o minimalną / maksymalną kwotę depozytu
  • o pozostałe warunki – np. konieczność założenia rachunku osobistego.

Analizując ofertę dostępnych lokat terminowych, na uwagę zasługują lokaty mobilne. W przypadku Getin Banku można zyskać nawet 3% w skali roku.

  • Czekaj na zyski

Po dopełnieniu formalności związanych z założeniem lokaty terminowej nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na zyski. Pamiętaj przy tym, aby nie wypłacać środków przed terminem zapadalności lokaty. W przeciwnym razie utracisz wszystkie dotychczas wypracowane odsetki.

To, ile uda się zarobisz na lokacie, zależy w dużej mierze od Ciebie. Wystarczy, że zgromadzisz odpowiednio dużą kwotę depozytu i założysz lokatę wyróżniającą się wysokim oprocentowaniem.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%