Lokaty w euro. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć
Pracujesz dla zagranicznego pracodawcy i zarabiasz w euro? Kupujesz obcą walutę, aby za jakiś czas móc sprzedać ją z zyskiem? Lokaty w euro mogą być rozwiązaniem dedykowanym właśnie Tobie. Sprawdź najważniejsze informacje, aby podjąć decyzję o ich założeniu.
Lokaty w euro nie są nowością w polskich bankach. Działają na identycznej zasadzie jak lokaty w PLN czy innych walutach – pozwalają na gromadzenie i pomnażanie zgromadzonego kapitału zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Po upływie czasu określonego w umowie, bank zwraca kapitał powiększony o wypracowane odsetki.
Dla kogo lokata w euro?
Lokatę w euro może założyć właściwie każdy – o ile dysponuje taką walutą. Oznacza to, że tego typu produkt finansowy może okazać się korzystnym rozwiązaniem w przypadku osób:
- zarabiających w obcej walucie
- nabywających euro w kantorach
- otrzymującymi obcą walutę z innych źródeł.
Tego typu rozwiązanie może okazać się korzystne w przypadku osób gromadnych euro z myślą o konkretnym celu, np. zakupie auta za granicą, ekskluzywnych wakacjach poza granicami Polski itp.
Lokata w euro – krótko- czy długoterminowa?
Lokata euro – podobnie jak lokata w PLN – może mieć różny czas trwania umowy. Banki proponują zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe trwające 12 miesięcy. Na który produkt warto się zdecydować?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od mnóstwa czynników. Trzeba uwzględnić zarówno kwestie związane z parametrami poszczególnych lokat, jak i własnymi oczekiwaniami oraz potrzebami.
Jak pokazują oferty w wielu bankach, krótkoterminowe lokaty w euro charakteryzują się niższym oprocentowaniem. Znacznie więcej można zarobić, wybierając wariant długoterminowy. Jednak wysokość możliwych do wypracowania zysków wcale nie musi być jedynym słusznym kryterium wyboru.
Krótkoterminowa lokata w euro będzie dla Ciebie odpowiednia, jeśli w najbliższym czasie będziesz potrzebować zgromadzonych środków. Jeżeli natomiast chcesz zarobić więcej i masz pewność, że możesz zamrozić pieniądze na długi okres, wybierz wariant drugi.
Zakładanie lokaty w euro – krok po kroku
Zastanawiasz się, na czym polega założenie lokaty w euro i jakich procedur należy dopełnić? Formalności wyglądają podobnie jak w przypadku produktów dedykowanych PLN – całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Co więcej, wcale nie musisz wychodzić z domu, aby uruchomić lokatę i zacząć zarabiać.
- Wejdź na stronę www wybranego banku.
- Określ parametry interesującej Cię lokaty.
- Wypełnij formularz, podając dane osobowe.
- Zatwierdź i postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami.
Potem pozostaje tylko wpłacić określoną kwotę (zwykle masz na to kilka dni), by pieniądze zaczęły pracować na Twój zysk.
Pamiętaj, aby porównywać lokaty w euro nie tylko pod kątem oprocentowania (zawsze podawane jest w skali roku!), ale również innych czynników. Czas trwania umowy oraz kwestie związane z wypłatą odsetek także odgrywają ważną rolę.