LOTOS Petrobaltic poszuka złóż ropy między Elblągiem a Braniewem
fot. trójmiasto.pl
Spółka LOTOS Petrobaltic, która zajmuje się wydobyciem węglowodorów, otrzymała pozwolenie z Ministerstwa Środowiska na prace związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze pomiędzy Elblągiem a Braniewem liczącym w sumie 400 kilometrów kwadratowych. Pierwsze badania na obszarze lądowym "Młynary" mają zostać przeprowadzone w przeciągu 3 lat.
To pierwsza koncesja lądowa na poszukiwanie węglowodorów dla LOTOS Petrobaltic. Spółka prowadzi już działania poszukiwawcze na lądzie wspólnie z PGNiG. Obie spółki mają po 49% udziałów jeżeli chodzi o koncesje "Kamień Pomorski" oraz "Górowo Iławeckie". Koncesja "Młynary" jest pierwszym samodzielnym pozwoleniem na eksplorację lądową.
LOTOS Petrobaltic posiada między innymi koncesje na wydobywanie ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego ze złoża B3 oraz B8 oraz posiada współudziały w 2 innych koncesjach ze złóż B4 i B6. Spółka ma także 3 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu na obszarach morskich RP o łącznej powierzchni 3177 kilometrów kwadratowych.
Koncesja "Młynary" stanowi geologicznie lądowe przedłużenie basenu bałtyckiego i leży w bezpośredniej bliskości z Obwodem Kaliningradzkim, gdzie występuje wiele odkrytych złóż ropy. Jak napisano w komunikacie LOTOS-u:
Stopień rozpoznania tego obszaru jest niewielki, jednak charakteryzuje się on wysokim potencjałem zasobowym związanym z możliwością odkrycia zarówno złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych typu „tight oil/tight gas”. Wykonane w ostatnich latach na sąsiednich obszarach koncesyjnych wyniki otworów wiertniczych potwierdzają potencjalne zasoby.
W koncesji zawarto zobowiązania, na mocy których prowadzenie poszukiwań złóż węglowodorów obejmie okres 3 lat. W pierwszym etapie prac LOTOS Petrobaltic zamierza wykonać badania sejsmiczne 2D w celu zbadania budowy geologicznej całego obszaru "Młynary".