› bieżące
19:55 / 04.07.2024

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Elblągu

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Elblągu

fot. elblag.net/archiwum.

Do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu trafiło trzynaście łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowizna została sfinansowana przez Jerzego Miąsko, franczyzobiorcę McDonald’s Polska i zbiórkę Patrycji Mazurowskiej Patynki w portalu Zrzutka.pl. W sumie Fundacja przekazała już 1638 łóżek do 118 szpitali w całej Polsce.

Spanie na wygniecionych materacach, łóżkach polowych i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodziców – zamiast zregenerować swoje siły podczas snu – jest niejednokrotnie po nocy zmęczonych fizycznie i psychiczne.

Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1638 łóżek 118 szpitalom w całym kraju. To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe.

Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach. Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica.

- Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce.

W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku połączyli siły ponownie i podarowali prawie 330 łóżek dla rodziców 52 szpitalom.

W ramach akcji osiem łóżek dla Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu sfinansował Jerzy Miąsko, franczyzobiorca McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda.

- Zdrowy sen to fundament powrotu do zdrowia, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku w szpitalu. Nie tylko maluchy, ale również ich rodzice potrzebują komfortu, aby móc się zregenerować i nabrać sił. Inicjatywa Fundacji Ronalda McDonalda, która zapewnia odpowiednie warunki do snu zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów, jest niezwykle cenna i niesie ogromne wsparcie dla całej rodziny – podkreśla Jerzy Miąsko, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Pozostałe łóżka zostały zakupione dzięki zaangażowaniu społeczniczki Patrycji Mazurowskiej „Patynki”, która przeprowadziła z dużym rozmachem zbiórkę na portalu Zrzutka.pl "Zadbajmy o rodziców w elbląskich szpitalach. Kupmy im łóżka!". Zbiórka odbyła się pod patronatem Fundacji Ronalda McDonalda.

- Pomysł na przeprowadzenie akcji zrodził się po kolejnej wizycie w szpitalu i kilkudniowym pobycie z małym dzieckiem na oddziale dziecięcym. Gdy nie zgadzamy się z rzeczywistością, należy brać sprawy w swoje ręce i działać! I tak zrobiłam. W dniu swoich urodzin uruchomiłam zrzutkę, aby każdy rodzic miał realny wpływ na poprawę warunków na oddziałach. W akcję były zaangażowane szkoły, przedszkola, żłobki oraz osoby prywatne – tu musze wymienić pana Jerzego Miąsko, bo wspierał mnie w tej akcji mocno oraz, wtedy prywatnie jeszcze, nasz prezydent pan Michał Missan. A zaangażowanie Szkoły Podstawowej nr 9 zapamiętam na długo, gdyż dzieci z tej szkoły same zebrały na ponad jedno łóżko! Brawo. Takie inicjatywy pokazują, że można coś zdziałać współpracując razem, dla dobra nas wszystkich – zaznacza Patrycja Mazurowska.

W imieniu Dyrekcji Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu, pracowników Oddziału Pediatrycznego, naszych najmłodszych pacjentów oraz ich rodziców/opiekunów prawnych, składamy serdeczne podziękowania Fundacji Ronalda McDonalda, za przekazanie 13 sztuk łóżek, z przeznaczeniem dla rodziców/opiekunów prawnych przebywających wraz ze swoimi dziećmi podczas hospitalizacji. W procesie leczenia dzieci nie można zapomnieć o ich rodzicach, opiekunach. Fotele dla nich mają wiele zalet, wspierają ich codzienny pobyt przy dziecku w oddziale. Konieczność ich czuwania przy dziecku jest często nieunikniona i fotele są nieodzownym elementem wyposażenia w miejscach, gdzie konieczna jest stała opieka nad pacjentem. Fotele mają wiele zalet, możliwe jest ich rozłożenie do spania; są mobilne, można je przestawić i wykonane z certyfikowanych materiałów medycznych – mówi Małgorzata Adamowicz, Pełnomocnik ds. praw Pacjenta.

Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%