› bieżące
10:10 / 27.12.2013

Magiczny rok dla Elbląga. 777 lecie powstania miasta

Magiczny rok dla Elbląga. 777 lecie powstania miasta

fot. Konrad Kosacz

To będzie szczególny rok dla naszego miasta. Jeśli wierzyć przesądom, siódemka jest cyfrą szczęśliwą. Tymczasem w 2014 r. obchodzić będziemy 777 lecie powstania Elbląga. Co władze miasta szykują z tej okazji w przyszłym roku?

Powstanie naszego miasta ginie już w mrokach dawnych dziejów. Wiemy, że Elbląg założyli rycerze Zakonu Krzyżackiego. Mamy informacje, że wiosną 1237 roku Krzyżacy pod dowództwem Hermanna von Balk wybudowali na wyspie u ujścia rzeki Elbląg niewielki drewniano-ziemny gródek. Po tym, gdy fortyfikacja ta została prawdopodobnie zniszczona przez plemiona pruskich Pogezanów, Krzyżacy po roku 1240 przenieśli się w miejsce dzisiejszego Starego Miasta, w którym w miejscu dzisiejszego Podzamcza istniała już osada zasiedlona od połowy X wieku. Do osady, której nazwa wywodziła się od pruskiej nazwy rzeki Ilfing, Krzyżacy sprowadzili kolonistów niemieckich i stąd prowadzili ekspansję militarną w kierunku ziem zamieszkanych przez Prusów.

W 1242 roku Elbląg był jednym z nielicznych miejsc, które oparły się atakom Prusów w trakcie I powstania pruskiego i najazdowi księcia gdańskiego Świętopełka II, co oznacza, że już wtedy miejsce to musiało być ufortyfikowane. Osada ta już pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego, bardzo szybko, bo już w 1246 roku, uzyskała przywilej miejski na prawie lubeckim, a także znacznie większe przywileje niż sąsiednie miasta lokowane na prawie chełmińskim.

To są początki istnienia naszego miasta. 777 lat później, po latach chwały oraz upadku znaczenia Elbląga, obecnie przygotowujemy się do tej niezwykłej, choć nie okrągłej rocznicy. Co nas czeka w 2014 roku? Urząd Miejski chce, aby obchody 777-lecia powstania miasta były znaczącym wydarzeniem dla mieszkańców Elbląga.

- Chcemy w te obchody zaangażować elblążan tak, żeby ta szczególna rocznica nie przeszła bez echa. To okazja do budowania naszej lokalnej tożsamości i przypomnienia sobie historii naszego miasta – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Miasta.

Władze miasta chcą zachęcić mieszkańców do podzielenia się własnymi zdjęciami wykonanymi w Elblągu. Stąd pomysł na konkurs "Fotoplastykon".

- Z tych zdjęć będziemy budować panoramę Elbląga, którą wykorzystamy do stworzenia galerii miejskiej. Będzie ją można obejrzeć na Starym Mieście – informuje Hanna Laska – Kleinszmidt. Miasto chce także w 2014 roku rozdać 777 nagród na portalu facebook. Na zasadzie pytanie – odpowiedź.

Ratusz zapewnia, że nagród na pewno nie zabraknie. W kwietniu 2014 roku zaprezentowane zostaną dwie gry planszowe, których fabuła nawiązywać będzie do historii Elbląga. Główne obchody 777 rocznicy powstania miasta odbędą się razem z Dniami Elbląga i Mistrzostwami Świata w siatkówce na siedząco. Miasto na te imprezy chce przyciągnąć także mieszkańców innych miast i zagranicznych turystów.

Zakończenie obchodów 777-lecia powstania miasta planowane jest na październik 2014 roku. Wtedy nastąpi oficjalne otwarcie, po wykonanym remoncie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
 

9
2
oceń tekst 11 głosów 82%