› bieżące
09:49 / 29.07.2013

Magistrat uspokaja. Basen kryty będzie normalnie funkcjonował

Magistrat uspokaja. Basen kryty będzie normalnie funkcjonował

fot. Konrad Kosacz

Kilka dni temu opublikowaliśmy informację na temat problemów technicznych, jakie mogą wystąpić na krytej pływalni przy ul. Robotniczej. Chodzi o konieczność kompleksowego remontu stacji uzdatniania wody oraz pomp. Ratusz uspokaja - basen będzie działał planowo.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji podkreślali w rozmowie z nami, że urządzenia techniczne odpowiedzialne za funkcjonowanie basenu – stacja uzdatniania wody oraz pompy, muszą przejść gruntowny remont.

Urząd Miejski zapewnia, że kryty basen będzie funkcjonował planowo od 1 września br. Obecnie odbywa się kolejny remont pływalni. W 2012 r. basen już jedną poważną modernizację przeszedł. Prace przeprowadzone zostały przez EPWIK oraz EPEC a polegały one m.in na: wymianie filtrów, naprawie wodomierzy, naprawie areatora, remoncie łapacza mechanicznego zanieczyszczeń, wymianie wymienników do ogrzewania wody basenowej. Dzięki wykonanym pracom remontowym w stacji uzdatniania wody zwiększyła się częstotliwość przepływu wody basenowej przez filtry z 1 do 3 na dobę a także nastąpiła poprawa czystości wody przez uruchomienie systemu napowietrzania wody. Naprawa wodomierzy umożliwiła bieżące monitorowanie stanu zanieczyszczeń filtrów, a także w wyniku zainstalowania nowych wymienników ciepła usprawniony został system podgrzewania wody w basenach oraz zmniejszono w ten sposób zapotrzebowanie energetyczne na ten cel. Oprócz remontu stacji uzdatniania wody na elbląskiej pływalni przeprowadzone zostały również drobniejsze remonty wykonane przez pracowników MOSiR.

Nadal jednak nie rozwiązuje to sytuacji coraz gorszej dostępności mieszkańców miasta do obiektów basenowych.

Pewnym wyjściem z sytuacji byłoby porozumienie z wojskiem. Armia posiada bowiem w swoich zasobach dobrze znany elblążanom obiekt – basen „Delfin”. Udostępnienie go grupom zorganizowanym – zakładom pracy i szkołom, znacznie odciążyłoby krytą pływalnię przy ul. Robotniczej.

- Wiem, że poprzedni prezydent miasta, Grzegorz Nowaczyk pracował nad porozumieniem z wojskiem w tej sprawie. Jednak referendum przerwało te działania – mówi jeden z radnych miejskich.

Czy nowe władze miasta podejmą rozmowy z wojskiem na temat udostępnienia mieszkańcom basenu Delfin? Mam nadzieję, że tak będzie i nastąpi to szybko.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Elbląg bez basenu? Kryte kąpielisko wymaga kompleksowego remontu

27.07.2013 komentarzy 10

Nie ma co kryć tego faktu. Elbląg mizernie wygląda jeśli chodzi o zapewnienie swoim mieszkańcom dostępu do miejsc kąpielowych. Odkryte kąpielisko jest ruiną, a...