› poradnik
11:09 / 02.05.2017

Majorka – wyspa, która inspirowała wielkich artystów

Majorka – wyspa, która inspirowała wielkich artystów

Majorka jest największą wyspą archipelagu Balearów, o której mówi się, że łączy w sobie klimat Hiszpanii oraz Afryki. Jej atutami są piękne plaże skąpane w gorącym słońcu, urocze wioski, górskie klasztory, ogromne zamki i twierdze oraz zabytki dawnej kultury. Pod urokiem tej rajskiej wyspy byli między innymi kompozytor Fryderyk Chopin, malarz Joan Miro czy architekt Antoni Gaudi.

Palma de Mallorca – stolica wyspy

Palma de Mallorca – stolica Majorki

Zwiedzanie Majorki warto rozpocząć od Palmy, stolicy wyspy. Palma de Mallorca to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc całej Hiszpanii. Zabytkowe, portowe miasto pełne wąskich uliczek, klimatycznych placów oraz rezydencji w stylu barokowym i katalońskim, co roku przyciąga zagranicznych turystów. Koniecznie trzeba udać się do Parc de La Mar, niezwykłego parku pełnego bujnej roślinności. Tuż obok, nad morzem, znajduje się jedno z najsłynniejszych miejsc Majorki – średniowieczna katedra Sa Seu. Jej charakterystyczną cechą jest to, że zmienia swój kolor w zależności od pory dnia. Powodem tego niezwykłego zjawiska jest wapień z Santanyi, z którego została zbudowana. Katedra liczy sobie 121 metrów długości, 55 metrów szerokości i 44 metry wysokości nawy. Zbudowano ją na fundamentach dawnego meczetu w specyficznym hiszpańskim stylu gotyckim levantino z elementami klasycznego gotyku.

Katedra Sa Seu to nie jedyny zabytek wart uwagi podczas zwiedzania Palmy. Miasto pełne jest średniowiecznych kościołów, mauretańskich łaźni czy rezydencji z dziedzińcami pełnymi renesansowych zdobień. W Museu de la Catedral znajdującym się na parterze dzwonnicy można podziwiać skarby sztuki sakralnej, a z fortecy Castell de Bellver rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta. Osoby, które podczas podróży cenią bardziej dobrą zabawę niż zwiedzanie, również nie będą rozczarowane. Palma to kraina nocnych klubów, dyskotek, kawiarni i restauracji.

Valldemossa i historia miłosna Chopina

Miasteczko Valldemossa - Majorka

Valldemossa to niewielkie miasteczko na zachodzie wyspy, liczące ponad 2 tysiące mieszkańców. Klimat miasta budują wąskie uliczki, kamienne domy, bujna roślinność, skalne klify, wzgórza i górskie zbocze, przy którym wybudowano miasto. Jednak to nie restauracje, kawiarnie czy sklepy z pamiątkami sprawiły, że Valldemossa uważa się za najsłynniejsze miejsce na Majorce. Powodem jest tutejszy klasztor Kartuzów i niezwykli goście, którzy zatrzymali się w nim wiele lat temu. W 1838 roku do Valldemossa przyjechali kompozytor Fryderyk Chopin i pisarka George Sand. Była to jedna z ich pierwszych, wspólnych podróży. Chopin w tym czasie chorował i szukał na Majorce łagodnego klimatu, który polepszyłby jego stan zdrowia. Kompozytor był zachwycony wyspą. W liście do swojego przyjaciela pisał, że przebywa w „najpiękniejszej pozycji na świecie: morze, góry, palmy, cmentarz, kościół krzyżacki, ruiny moskietów, stare drzewa tysiącletnie oliwne". Po powrocie z wyspy George Sand opublikowała wspomnienia z pobytu w książce zatytułowanej „Zima na Majorce”.

Obecnie klasztor kartuzów pełni role muzeum Fryderyka Chopina. Turyści mogą zwiedzić celę, w której mieszkał kompozytor, obejrzeć pamiątki po Chopinie oraz fortepian artysty. Co roku w Valldemossa odbywają się również koncerty muzyki klasycznej poświęcone twórczości Chopina. Więcej informacji na temat historii Chopina i Valldemossa, ale także innych ciekawostek o Majorce można znaleźć na http://www.tui.pl/wypoczynek/hiszpania/majorka.

Droga przez skały do Sa Calobra

Serpentyny Nudo de la Corbata - Sa Calobra - Majorka

Wycieczka do Sa Calobra przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gór. Droga do tej głębokiej zatoki leżącej w górach Sierra de Tramuntana prowadzi przez strome, postrzępione skały. Droga lądowa zwana jest Nudo de la Corbata, czyli węzłem krawata. Swoją nazwę zawdzięcza krętym zakrętom na ostatnim odcinku drogi, które niejednego mogą przyprawić o mdłości i zawroty głowy. Ciekawostką jest, że Nudo de la Corbata została zbudowana w 1932 roku bez użycia żadnych maszyn, jedynie siłą ludzkich rąk. Świadomość tego potęguje wrażenie jakie droga robi na turystach. Osoby, którym zabraknie odwagi na pokonanie niebezpiecznej drogi, mogą dostać się do Sa Calobra drogą morską – w sezonie letnim codziennie wypływa kilka kursów z Port de Soller. Przed wybudowanie drogi lądowej przez wielki była to jedyna możliwość dostania się do Sa Calobra.

Co przyciąga turystów do Sa Calobra? Przede wszystkim widoki skalistych gór, białe klify oraz żwirowe plaże. Atrakcją jest również ujście górskiego strumienia Torrent de Pareis, który w tym miejscu łączy się z morzem. Strumień znajduje się w pięknym wąwozie, liczącym ponad 8 kilometrów długości. Warto pamiętać, że górski potok płynie wąwozem jedynie zimą. Będą na Majorce w innej porze roku, warto wejść w wąwóz nieco głębiej i poczuć niezguły klimat strzelistych, pionowych skał.

Jaskinie Majorki

Jaskinia Caves of the Dragon - Cuevas del Drach - Majorka

Do małej miejscowości Porto Cristo warto się wybrać nie tylko ze względu na szerokie, piaszczyste plaże czy tarasowe budynki z XIX i XX wieku. Główną atrakcją jest zwiedzanie jaskiń zachwycających plątaniną podziemnych korytarzy i mieniącymi się stalagmitami i stalaktytami. Wyprawę do głębin warto rozpocząć od wizyty w Cuevas del Drach, czyli Smoczych Jamach.

Są to korytarze i pieczary wapienne zlokalizowane z nadmorskich urwiskach i jednocześnie największy kompleks jaskiń na Majorce. Ciągną się na długości około 2400 metrów i mają aż 25 metrów głębokości. W Cuevas del Drach utrzymuje się stała temperatura około 18-20 stopni, dzięki czemu zmęczeni gorącem turyści mogą podczas takiej wycieczki nieco odetchnąć. Wszystkie atrakcje w Smoczych Jamach są podświetlone, aby łatwiej można było podziwiać wszystkie zachwycające formy skalne. W Cuevas del Drach znajduje się podziemne jezioro Martel, po którym można popływać łódką. W jaskiniach organizowane są również koncerty muzyki klasycznej opartej na twórczości Chopina, Offenbacha czy Caballero.

Innym kompleksem jaskiń, które warto zobaczyć jest Cuevas dels Hams. Stanowi on cześć podziemnej rzeki i jest przykładem doskonale zachowanych podziemnych korytarzy. W środku znajdują się trzy jeziora, ogród, a nawet sklepik i restauracja. Jaskinie swoją nazwę zawdzięczają stalaktytom o nietypowym kształcie, przypominającym swoim wyglądem haczyki. Tym, co wyróżnia Cuevas dels Hams od innych jaskiń są pokazy świateł i muzyki Mozarta oraz multimedialne spektakle opartych na historiach science fiction Juliusza Verne’a.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%