› bieżące
20:05 / 05.05.2013

Majówka na drogach Warmii i Mazur. Najbezpieczniej od trzech lat

Majówka na drogach Warmii i Mazur. Najbezpieczniej od trzech lat

Kończy się tegoroczna Majówka. Policjanci podsumowując drogowe statystyki, mogą być zadowoleni. Na drogach Warmii i Mazur nikt nie zginął, doszło do mniejszej liczby wypadków, w wyniku których mniej osób zostało poszkodowanych. Dali znać o sobie pijani kierowcy. 

Do tej pory policjanci odnotowali 14 wypadków, w wyniku których 18 osób zostało rannych. Doszło do ponad 100 kolizji drogowych. Do zdarzeń drogowych dochodziło najczęściej wskutek nieuwagi, nadmiernej prędkości, albo wypitego przez kierowcę alkoholu. Policjanci zatrzymali około 90 takich.

Zbyt duża prędkość była przyczyną dachowania daewoo lanosa pod Piszem. Do zdarzenia doszło w sobotnie przedpołudnie na trasie Szczechy Wielkie- Kociołek Szlachecki. Kierujący samochodem osobowym marki Daewoo Lanos 64-letni Ryszard G. mieszkaniec Warszawy jechał z przyczepką od strony Pisza w kierunku Orzysza. Na prostym odcinku drogi kierujący nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego zjechał w prawo do przydrożnego rowu, a następnie dachował.

Mężczyzna jechał sam i na szczęście nie doznał obrażeń. Ruch na drodze krajowej K-63 odbywał się przez pewien czas wahadłowo, a przy wyciąganiu pojazdu z rowu był całkowicie wstrzymany. Za popełnione wykroczenie Ryszard G. ukarany został mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Ostródzcy policjanci pełniący służbę na drogach od piątku do niedzieli nie tylko kontrolowali prędkość, ale też zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Na drogach tego powiatu od piątku w sumie odnotowano jeden wypadek i 4 kolizje. W sobotę 11-letni chłopiec trafiło do szpital, po tym jak na jednej z dróg pod Morągiem jadąc rowerem nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał pod nadjeżdżającego osobowego opla.

Plagą, jak zwykle okazali się pijani kierujący. Już policjanci zatrzymali ich około 90. W czwartek w nocy, tuż po godzinie 01.30 oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację, że na trasie Boże – Gronowo doszło do zdarzenia drogowego. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierowcą osobowego pojazdu marki Volvo był 16–letni mieszkaniec gminy Mrągowo, który wraz ze swoją 15 -letnią koleżanką wybrał się na przejażdżkę. Badanie wykazało, że 16–latek miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, pasażerka również była pod wpływem alkoholu. Młody mieszkaniec gminy Mrągowo przyznał się do kierowania pojazdem i spowodowania kolizji .

Policjanci ustalili, że samochód udostępnił nastolatkom ich kolega, który wcześniej wraz z nimi pił alkohol. Teraz ze swojego zachowania 16-letni miłośnik jazdy samochodowej będzie się tłumaczył przed sądem rodzinnym i nieletnich. Mrągowscy policjanci przeprowadzą również czynności wyjaśniające w kierunku rozpijania małoletnich oraz udostępnienia auta osobie nie posiadającej uprawnień.

Ełccy policjanci zatrzymali już ośmiu nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Rekordzista, 24-letni rowerzysta, miał 3 promile alkoholu w organizmie.

Wzmożone kontrole drogowe w czasie długiego weekendu nie są tajemnicą. Policjanci w tym czasie prowadzą intensywne działania ukierunkowane głównie na zachowania kierujących, stan techniczny pojazdów oraz prawidłowość przewożenia pasażerów. Od początku majówki ełccy policjanci zatrzymali już ośmiu kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu. Niechlubny rekordzista 24-letni rowerzysta miał 3 promile alkoholu w organizmie. Badanie innego kierowcy osobowego citroena wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu.

W sobotę ok. godz. 2:30 w nocy w Lipowcu pod Nowym Miastem Lubawskim policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. Jak się okazało, obaj 18-latkowie zanim wsiedli na swoje jednoślady wypili alkohol. Marek G. miał w organizmie promil alkoholu. Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do roku pozbawienia wolności. Jego rówieśnik Andrzej M. odpowie za jazdę rowerem po użyciu alkoholu. Mężczyzna miał blisko pół promila alkoholu w organizmie. Za to wykroczenie grozi mu kara aresztu do 14 dniu lub kara grzywny.

W kolejnych dniach Majówki policjanci z Ostródy uniemożliwili dalszą jazdę dwóm nietrzeźwym kierującym. Dzisiejszej nocy pod Miłakowem policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw golfem. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że Piotr W. miał ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie. Ponadto 22-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Dzień wcześniej policjanci zatrzymali pijaną cyklistkę. Anna O. wsiadła na rower mając 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Tylko minionej nocy piscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Pierwszy z nich zatrzymany został do kontroli drogowej na terenie gminy Pisz. 23-letni mieszkaniec Łomży jechał samochodem marki Toyota Avensis. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1,7 promila alkoholu w organizmie. Drugi kierujący 22-letni mieszkaniec gminy Pisz jechał mazdą. Do kontroli drogowej zatrzymany został na terenie Pisza. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 22-latek ma już orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że wcześniej karany był za podobne przestępstwo

1
2
oceń tekst 3 głosów 33%