› zapowiedzi
08:30 / 04.05.2013

Malarstwo Ewy Boguckiej – Pudlis w Galerii Zum

Malarstwo Ewy Boguckiej – Pudlis w Galerii Zum

Od 24 kwietnia do 24 maja Galeria Zum zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Boguckiej – Pudlis.

W pracach artystki widać wyraźnie korespondencję walorów typowo malarskich, ale i cech właściwych dla ilustracji. Ewa Bogacka – Pudlis tworzy w różnych formatach i technikach. Należy wymienić tu chociażby: pastel, akwarelę czy rysunek tuszem. Wspólnym mianownikiem jej prac jest zamiłowanie do detalu i wysoka wrażliwość na wartości kolorystyczne. Dziedziną szczególnie bliską artystce jest ilustracja książkowa, którą zajmuje się od wielu lat. W latach 80 stworzyła między innymi ilustracje do „Faraona” Bolesława Prusa dla wydawnictwa Polonia. Współpracowała i współpracuje z wydawnictwami gdańskimi i warszawskimi, dla których ilustruje szerokie spektrum dzieł literackich – od bajek i lektur szkolnych, przez literaturę młodzieżową aż do romansów i klasyki.

Ewa Bogucka – Pudlis urodziła się w Pułtusku, studiowała na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza w 1986r. W 1987 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Po studiach zajęła się malarstwem i ilustracją. Jej prace malarskie i rysunki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Turcji, Ghanie, Szwecji i w Czechach.

Tak o swoim artystycznym dorobku opowiada sama artystka: W malarstwie szukam magii, lekkości i perfekcji. Płeć determinuje. Świat w moich obrazach i ilustracji jest miękki, ciepły, subtelny, niedopowiedziany, czasami uwodzicielski, senny, melancholijny... Precyzję szczegółów łączę ze swobodnym rozmalowaniem całości. W moich pracach jest dużo powietrza. Do ilustracji przemycam malarstwo, w malarstwo wkrada się ilustracja. Co maluję? Wszystko co mnie zachwyci kształtem, nastrojem, kolorem. Najbliższy jest mi człowiek i jego przestrzeń. Myślę, że maluję realny świat w nierealnej atmosferze.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%