› bieżące
13:29 / 23.08.2017

Małe sklepy notują rekordowy wzrost sprzedaży masła

Małe sklepy notują rekordowy wzrost sprzedaży masła

fot. elblag.net

W lipcu w sklepach małoformatowych masło i produkty kojarzone ze zdrowym stylem życia, np. musy owocowe, osiągnęły jeden z największych rocznych wzrostów wartości sprzedaży - podała Polska Izba Handlu.
 

W lipcu 2017 r. klienci wydali na zakupy w sklepach małoformatowych (o powierzchni do 300 m kw.) średnio o 13,07 zł więcej niż rok wcześniej - poinformowała Polska Izba Handlu (PIH) w poniedziałkowym komunikacie.

Jak wynika z danych firmy badawczej CMR, która na zlecenie PIH zrobiła badanie dot. sklepów małoformatowych, wśród produktów, które odnotowały największe wzrosty wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku, znalazło się masło. 


W lipcu 2017 r. wydatki na masło były o prawie 40 proc. wyższe niż rok wcześniej - czytamy w komunikacie. Wzrost ten wynikał wyłącznie z podwyżek cen masła - poinformowała PIH. 
 

Duże wzrosty zarówno w liczbie transakcji, jak i w wartości sprzedaży notują natomiast kategorie kojarzone ze zdrowym stylem życia, takie jak produkty sojowe i ryżowe, chipsy owocowe czy musy owocowe podała PIH. 


Całkowitą wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych wzrosła w lipcu o 3,3 proc. 
 

Wydatki na piwo, które jest najczęściej kupowanym produktem w sklepach małoformatowych (w lipcu pojawiało się na 27 proc. paragonów) były wprawdzie o około 2 proc. wyższe niż w lipcu 2016 r., ale już w porównaniu z czerwcem br. nieznacznie spadły. Na lody klienci sklepów małoformatowych wydali w lipcu o 8 proc. mniej niż w czerwcu - poinformowała PIH. 
 

Dodano, że w lipcu liczba transakcji z udziałem napojów utrzymała się na poziomie sprzed roku, ale w porównaniu z czerwcem br. obniżyła się o 4 proc.

Największe spadki odnotowały soki, nektary i napoje niegazowane (spadek liczby transakcji o 7 proc. w stosunku do czerwca), a także wody butelkowane czyste i smakowe - podano.
 

Badaniem objęto sklepy małoformatowe do 300 m kw., czyli małe sklepy spożywcze do 40 m kw., średnie sklepy spożywcze 41-100 m kw., duże sklepy spożywcze 101-300 m kw. oraz specjalistyczne sklepy alkoholowe. 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Eksperci przewidują potężny wzrost cen masła w sklepach i hurtowniach (aktualizacja)

15.07.2017 komentarzy 11

Jak informuje portal WiadomosciHandlowe.pl przez ostatnie dwa miesiące ceny masła w hurcie wzrosły w Europie o 40 procent, a w skali roku – ponad...

Elblążaninie, nie zdziw się gdy na kostce masła zobaczysz zabezpieczenie antykradzieżowe

03.10.2017

Kostka masła osiąga cenę nawet 10 zł. W ciągu roku podrożała o ponad 70 procent. Jest to więc towar luksusowy, tak prawie jak drogie alkohole czy perfumy....

Elblążaninie, UOKiK wyjaśnia dlaczego wzrosły ceny masła. Sprawdza działania Lidla i Biedronki

17.10.2017 komentarzy 2

Pisaliśmy kilka razy o niebotycznych cenach masła. W końcu zajął się tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszczął on pięć postępowań...