› bieżące
20:44 / 08.11.2023

Mammografia i cytologia – szerszy dostęp do badań profilaktycznych

Mammografia i cytologia – szerszy dostęp do badań profilaktycznych

fot. elblag.net/archiwum.

Od listopada obowiązują ważne zmiany w programach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Teraz więcej Polek może skorzystać z badań. Mammografia już od 45 roku życia.

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ będą mogły zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50 – 69 lat. Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata w pracowniach stacjonarnych lub w mammobusach. Listę placówek oraz harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w zakładce „Profilaktyczne programy zdrowotne”.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany czekają również program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia. Badanie można wykonać bezpłatnie w każdym gabinecie ginekologicznym posiadającym umowę z W-M OW NFZ. Nie jest wymagane skierowanie. Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne: - co trzy lata - co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).

Profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim prawie 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u 3 tysięcy Pań i stanowi ponad 10% kobiecych nowotworów. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%