› bieżące
16:02 / 01.07.2013

Marek Pruszak: W czwartek Kaczyński, w piątek szykujemy bombę

 Marek Pruszak: W czwartek  Kaczyński, w piątek szykujemy bombę

fot. Konrad Kosacz

Dziś odbyła się pierwsza konferencja z udziałem wszystkich radnych z ramienia PiS. Elbląski Stolik Konsultacji, plany na ostatnie dni kampanii drugiej tury wyborów, propozycje zmian uchwały dotyczącej podwyżek biletów komunikacji miejskiej - to główne tematy spotkania. Jerzy Wilk nie pojawił się na konferencji z powodu wyjazdu służbowego.

Konferencja dotyczyła obecnej sytuacji w Elblągu. Do palących spraw, które pogarszają komfort życia mieszkańców, radni PiS zaliczyli podwyżkę biletów komunikacji miejskiej, opłaty za wywóz śmieci i protest w Szpitalu Miejskim.

Do tej pory bilet okresowy kosztował 80 zł, cenę  podwyższono obecnie do 95 zł. Podobnie koszt biletu semestralnego dla uczniów wzrósł gwałtownie ze 170 zł na 210 zł. Do tego utrudnienia na drogach spowodowane przebudową ulic, znacznie opóźniają dotarcie autobusów do celu. Wszystko to świadczy o tym, że wprowadzenie podwyżek nie było zasadne. Komfort jazdy w Elblągu jeszcze nigdy nie był tak zły jak obecnie.

- Mamy już przygotowany projekt zmian uchwały. Na najbliższej roboczej sesji Rady Miasta, gdzie nasze inicjatywy będą podejmowane, przedstawimy projekt. Chaos komunikacyjny w mieście, spowodowany złym oznaczeniem dróg i rozkopami, znacznie utrudnia mieszkańcom dotarcie do wielu miejsc. Analizowaliśmy wcześniej tę sytuację – nie można było wprowadzać podwyżki cen biletów, ponieważ miasto nie jest na to przygotowane. Drastyczna wysokość podwyżek o 25% uderza w mieszkańców. Bilet miesięczny, teraz 200-przejazdowy na 30 dni, który można porównać, ale tylko częściowo do funkcjonującego do tej pory biletu - jest nie korzystny dla mieszkańców. Przywrócimy dawne bilety miesięczne i obniżymy ceny biletów  – informuje  Marek Pruszak.

Drugą kwestią poruszoną podczas konferencji PiS były opłaty za wywóz odpadów. Temat segregacji budzi wiele wątpliwości chociażby z powodu kontroli mieszkańców, którzy rzeczywiście segregują odpady oraz tych, którzy tego nie robią. Nie ma narzędzi do sprawdzania mieszkańców  w tej kwestii – komentuje Marek Pruszak i dodaje:

- Brak kontroli i nadzoru segregacji, świadczy o tym, że projekt jest źle przygotowany. Chcemy to naprawić, ale w tej kwestii potrzebujemy więcej czasu. Opłaty: 10,50 za segregowane odpady i 14,50 za nie segregowane to zbyt duża dysproporcja. Promujemy segregowanie odpadów, przy czym proponujemy stawkę 10 zł i 12 zł – mówi Pruszak.

Ostatnią kluczową sprawą, o której mówił Marek Pruszak był protest w Szpitalu Miejskim. Jak wskazał radny PiS – w środę na zaproszenie Jerzego Wilka do Elbląga przyjedzie Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia „Solidarności”.

- Maria Ochman pomoże nam w negocjacjach między pracownikami szpitala a dyrekcją. Nie może być tak, że dyrekcja nie chce w ogóle rozmawiać. Zawsze trzeba szukać konsensusu, porozumienia – i taką politykę będzie prowadził Jerzy Wilk – komentuje Pruszak.

Wszyscy kandydaci na urząd prezydenta Elbląga I tury wyborów, zostali zaproszeni do wspólnej inicjatywy PiS: Elbląskiego Stolika Konsultacji. Pierwsze spotkanie w tym cyklu odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 16:00 w Ratuszu Staromiejskim. - Usiądźmy do stołu i porozmawiajmy o Elblągu – hasło to przyświecać będzie naszemu pomysłowi ustalenia wspólnych priorytetów dla elblążan – mówi radny Marek Pruszak.

Już w czwartek do Elbląga przyjedzie prawdopodobne Jarosław Kaczyński, który spotka się z elblążanami. W środę można spodziewać się senatorów PiS. W piątek natomiast – szykujemy prawdziwą bombę,  pozytywną bombę – dodaje Marek Pruszak.

14
12
oceń tekst 26 głosów 54%