Maria Kosecka: Tak dla restrukturyzacji Straży Miejskiej
fot. nadesłane
Z nieukrywanym zadowoleniem przyjęłam wiadomość o podjętych działaniach w kierunku restrukturyzacji Straży Miejskiej. Takie kroki od wielu miesięcy rekomendował Klub Radnych Platformy Obywatelskiej, Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych pod moim kierownictwem i ja sama.
Przede wszystkim dlatego, że jest to instrument zarządzania obcy obecnej władzy wykonawczej w mieście, naprawianie nie jest ich mocną stroną. Zdecydowanie łatwiej podejmowane są decyzje likwidacyjne. Moja satysfakcja jest tym większa, że restrukturyzacja uwzględnia wszystkie obszary które zgłaszałam do naprawy, a więc konieczność intensyfikacji działań strażników miejskich w obszarach: naruszania porządku i spokoju publicznego, naruszania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Ważne jest również objęcie monitoringiem szczególnie wrażliwych obszarów miasta które w swoim wystąpieniu z dnia 29.08.2013r postulowali radni PO w zakresie poprawy porządku publicznego, zero tolerancji dla alkoholu, czystość i porządek, profilaktyka i dopiero na końcu wykroczenia drogowe. Niezwykle istotne jest zaktywizowanie działań w obszarze profilaktyki wśród młodzieży szkolnej. Jest ważne aby prawidłowych postaw obywatelskich uczyć od najmłodszych lat. Zagadnienie to, wielokrotnie postulowane przeze mnie, znalazło się również w pakiecie zaktualizowanych zadań Straży Miejskiej.
Takie działanie musi wywoływać satysfakcję u autora. Szkoda jedynie, że Prezydent przywołujący nagminnie rangę konsultacji nie wykazał takiego trybu również w tym procesie. W ramach prac Rady Miasta Elbląga działa Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych i stanowi ona wartościowe grono osób kompetentnych do przeprowadzenia choćby wstępnej analizy. Wyrażam więc jedynie nadzieję, że hasłowe przedstawienie głównych obszarów procesu restrukturyzacji Straży Miejskiej służyło jedynie relacji medialnej, a faktyczna do wykonania praca zawiera wszystkie niezbędne do realizacji elementy określające czas, miejsce realizacji, środki, osoby odpowiedzialne itp. elementy skutecznego zarządzania. Inaczej mamy do czynienia z kolejnym pozorowaniem sprawowania władzy.
Jednocześnie nie sposób przejść do porządku dziennego nad kolejnym przejawem hipokryzji Prezydenta Miasta. Wręczanie nagród strażnikom miejskim z okazji ich święta w kontekście niedawnych krytycznych wypowiedzi na temat ich pracy i dążenia do likwidacji tej formacji musi wywoływać co najmniej niesmak.
Maria Kosecka