› dzieci i rodzina
09:00 / 05.01.2017

Marleny żadnej, a najwięcej Zuzann. Czy przybywa elblążan?

Marleny żadnej, a najwięcej Zuzann. Czy przybywa elblążan?

W 2016 roku urodziło się w Elblągu 2705 dzieci. Ile jest „prawdziwych” elblążan, czyli zameldowanych w mieście, jeszcze nie wiadomo. Natomiast wiemy, że tych, których matki są zameldowane w Elblągu jest 807. Najwięcej jest Zuz i Antków oraz Len i Kubusiów. Natomiast  żadna dziewczynka nie będzie miała na imię Marlena. Wracają do łask Leon oraz Ignacy. 

W 2016 roku w Elblągu, według Urzędu Stanu Cywilnego, przyszło na świat 2705 dzieci. Jednak nie oznacza to, że są to „prawdziwi” elblążanie. Często tylko w naszym mieście przychodzą na świat, a mieszkają we Fromborku lub Malborku. O tym ile dzieci zostało zameldowanych w Elblągu dowiemy się za trzy miesiące z danych GUS, gdy spłyną informacje ze wszystkich instytucji.

Z danych USC wynika, że dzieci, których matki są zameldowane w Elblągu jest 807. W 2015 roku urodziło się w Elblągu 2463 dzieci, natomiast tych, których matki były zameldowane w Elblągu – 862. W 2014 było odpowiednio 2483 i tysiąc.

Gdy już dziecko przyszło na świat, sen z powiek spędza rodzicom nadanie imienia.  Modne imię nie zawsze ma same plusy.

W mojej klasie było 11 Ań, więc trzeba było używać przydomków np. Ruda, Chuda, co nie zawsze przyjmowane było z entuzjazmem

- przyznaje Anna Szocik, kierownik USC w Elblągu.

Czy to grozi dzieciom urodzonym w 2016 roku? Nie będą to Anie, ale Zuzy, Leny i Majki, a w przypadku chłopców: Antosie, Kubusie i Szymki. Do łask wracają imiona: Leon, Ignacy, Julian czy Maksymilian. Do popularnych imion zaliczają się jeszcze: Julia, Zofia, Piotr i Filip.

Na przeciwnym biegunie są rzadkie imiona: Mia, Aaron, Miłowit czy Vivenna. Już od ponad roku możliwa jest pisownia imion wskazana przez rodziców: Alexander a nie  Aleksander lub Viktoria zamiast Wiktoria.

Niegdyś imię Marlena było bardzo popularne, a w 2016 roku żadna dziewczynka nie dostała tak na imię.

Dziecko rośnie, idzie do szkoły i wtedy zwykle okazuje się czy imię jest trafne. Tak było przed laty w przypadku ... Patryka. Rodzice nie przypuszczali, że imię stanie się udręką dla chłopca. Źle znosił swoje przezwisko Patyk, był bowiem wysoki i bardzo szczupły. Zmienił imię na Michał.

W 2016 roku zmieniło imię i nazwisko 83 osoby.

Jest to możliwe, ale z ważnych powodów. Nie można zmienić imienia, ot tak sobie, stosujemy zasadę stabilności. Przy częstych zmianach byłyby problemy z identyfikacją

- wyjaśnia Anna Szocik.  

Imiona są zmieniane, gdy ktoś chce potwierdzenia stanu faktycznego. Metryka i dowód dajmy na to na Marię, ale świadectwa szkolne, dyplomy już na Krystynę. 

Według stanu na 31 grudnia 2016 roku w Elblągu zameldowanych było 116 337 osób.  W roku 2016 zmarło 1736 elblążan, to o 36 więcej niż w poprzednim roku. W 2016 r. urodziło się w Elblągu 2705 dzieci, ale tych których matka jest zameldowana w Elblągu było tylko 807. W 2015 roku urodziło się w Elblągu 2463 dzieci, natomiast tych, których matki były zameldowane w Elblągu – 862.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Lena na topie! Ranking najczęściej nadawanych imion w Elblągu, województwie i w Polsce

24.01.2017 komentarzy 1

W Elblągu wśród imion najchętniej wybieranych przez rodziców dla swoich nowo narodzonych dzieci królują Zuzanny, Leny i Majki,...