› bieżące
12:07 / 04.11.2014

Marszałek Jacek Protas spotkał się z elbląskimi triathlonistami

Marszałek Jacek Protas spotkał się z elbląskimi triathlonistami

fot. Krzysztof Komorowski

3 listopada z elbląskimi triathlonistami spotkał się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Pretekstem do spotkania było zdobycie tytułu Mistrza Polski przez elbląskiego zawodnika Roberta Karasia oraz tytułu „Pasjonat sportowej Polski” przyznanego członkowi Zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Sportu „EL Aktywni” Bogusławowi Tołwińskiemu.

Triathlon to stosunkowo nowa dyscyplina sportu. Zawodnicy rywalizują w kombinacji składającej się z pływania, jazdy na rowerze i biegu. Ekstremalną formą tej dyscypliny są zawody ironmen, w których trzeba pokonać w pływaniu 3,8 km, na rowerze 180 km i przebiec 42.195 metrów. I tej rywalizacji Mistrzem Polski w 2014 roku okazał się Robert Karaś z Elbląga. Zawody ironmen uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie.

Krótką, ale bogatą w osiągnięcia historię „EL Aktywnych” przestawili Tadeusz Sznaza i Bogusław Tołwiński. Wsparli się filmami z zawodów i biegów rekreacyjnych organizowanych przez SKS. Od 2013 roku EL Aktywni są organizatorami zawodów Enduro Men, których ranga szybko rośnie. Ich ambicją jest uczynienie z Enduro Men zawodów o najwyższej randze w skali europejskiej.

Na spotkanie z marszałkiem Jackiem Protasem przyszło ok. 40 członków SKS EA. Tylko część z nich startuje w zawodach. Wielu, to amatorzy zdrowego trybu życia, których przyciągnęły akcje organizowane przez SKS, w tym „Piątka dla każdego”, czyli systematyczne bieganie w Bażantarni na dystansie 5 km. Właśnie za tego typu akcje Bogusław Tołwiński został wyróżniony tytułem „Pasjonat sportowej Polski”.

- Nie robię tego dla tytułów, ale z pasji, jednak miło, że ktoś dostrzega wysiłek i jego efekty – powiedział B. Tołwiński, gdy marszałek Jacek Protas pogratulował mu tytułu. Jacek Protas nie krył podziwu, że w ciągu kilku lat w Elblągu powstała tak silna dyscyplina sportu, z tak dużą liczbą zawodników i takimi osiągnięciami, że stawiają Elbląg a za jego sprawą Region Warmińsko-Mazurski do najsilniejszych ośrodków tej dyscypliny. Warto dodać, że B. Tołwiński należy do elitarnej grupy osób, które ukończyły ironmena. Spotkanie było też okazją do wyróżnienia uczestników zawodów Enduro Men przez Bogusława Tołwińskiego i marszałka Jacka Protasa.

- Przez wiele lat byłem trenerem koszykówki. Rozumiem, co znaczy walka z sobą, gdy brakuje sił – nie trzeba mi tłumaczyć, że najlepsze buty w tak trudnej dyscyplinie nie zastąpią wytrenowania, hartu ducha i woli walki. Potrafię docenić wysiłek sportowca – powiedział J. Protas.

Na dowód tych słów marszałek Jacek Protas wręczył Mistrzowi Polski Robertowi Karasiowi specjalistyczny rower do trenowania tej trudnej dyscypliny sportu. - Zrobię wszystko, by wykorzystać dobrze ten sprzęt i zdobywać dla Elbląga i Regionu kolejne medale – zapewnił Robert Karaś.

- Triathlon już wkrótce może stać się elbląską specjalizacją. Możemy stać się liderem tej nowej, dynamicznie się rozwijającej dyscypliny sportu w Polsce – podsumował spotkanie dyr. elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W spotkaniu wzięła udział poseł na Sejm Elżbieta Gelert i wicewojewoda Grażyna Kluge.

Jolanta Małkowska
Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%

Zdjęcia ilość zdjęć 3