› bieżące
13:36 / 02.10.2013

Marszałkowie współpracują. Robocze spotkanie w Elblągu

Marszałkowie współpracują. Robocze spotkanie w Elblągu

fot. elblag.net

W lipcu w Elblągu podpisali porozumienie. Teraz przyszedł czas na pracę. W naszym mieście odbyło się robocze spotkanie marszałków dwóch województw – Jacka Protasa (warmińsko-mazurskie) oraz Mieczysława Struka (pomorskie). Razem z marszałkami przyjechali też dyrektorzy odpowiednich departamentów. Rozmawiano o dalszych, wspólnych działaniach.

Można powiedzieć, że oba sąsiednie województwa połączył Elbląg i Żuławy. To nasze miasto i ten region odgrywają pierwszoplanową rolę we współpracy obu regionów. Bo marszałkowie są przekonani, że chcą razem działać dla dobra obu województw.

- Po raz kolejny spotykamy się z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem w Elblągu, aby rozmawiać o konkretnych działaniach naszych dwóch województw. Poprzednio spotkaliśmy się także w Elblągu w lipcu br., gdzie rozmawialiśmy o współpracy między naszymi województwami Przyjęliśmy wtedy pewne kierunki i zobowiązania. Dziś jesteśmy tu w towarzystwie dyrektorów naszych departamentów. Była z nami również dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Po kolei omawiamy tematy naszych wspólnych przedsięwzięć na kolejne lata. Poruszyliśmy kwestie drugiego etapu Projektu Żuławy, który jest realizowany na terenie dwóch województw, jak również rozmawialiśmy o drugim etapie Pętli Żuławskiej, który również z sukcesami realizowaliśmy wspólnie – mówił Jacek Protas.

Mieczyław Struk jest przekonany, że oba województwa mogą wspólnie realizować wiele potrzebnych projektów. - Wspólnie województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie chcą realizować wiele projektów z dziedzin życia publicznego. Chcemy razem kontynuować drugi etap projektu ochrony przeciwpowodziowej dla Żuław. Definiujemy go na poziomie finansowym 1 mld. zł z mnóstwem zadań do realizacji na terenie Żuław Elbląskich, Żuław Wielkich i Żuław Gdańskich – mówił marszałek województwa pomorskiego. - Poszukujemy źródeł finansowania tego drugiego etapu, poza programem operacyjnym. Dziś wyznaczyliśmy koordynatorów, którzy ten program będą realizować. Głównym zarządzającym projektem będzie dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy współudziale Żuławskiego Zarządu Urządzeń Melioracji Wodnych. Chcemy również kontynuować naszą współpracę w ramach projektu Pętli Żuławskiej – etap drugi. Chcemy zainicjować powstanie tzw. linii demarkacyjnej, która pozwoliłaby zaangażować środki budżetu kraju, bez obciążania budżetów regionalnych. Pętla Żuławska to był jeden z najlepiej ocenianych w kraju projektów turystycznych w Polsce, ze względu na jego ponadregionalny charakter. Chcemy również zacieśnić współpracę w sprawie realizacji kilku innych zadań, o których dziś rozmawialiśmy. Chcemy przede wszystkim usprawnić komunikację między naszymi województwami – budowa drogi S7 z Gdańska do Elbląga oraz rozwój sieci dróg kolejowych. Chcemy dążyć do zwiększenia liczby pociągów kursujących pomiędzy naszymi województwami.

Struk dodał, że Żuławy są postrzegane, jako obszar ponadregionalny. Oba województwa chcą wspólnie dbać o zabytki – domy podcieniowe, mosty, śluzy ale również zwalczać bezrobocie, podnosić poziom edukacji i rozwijać ten region.

- Dziś powstają zespoły, które mają pracować w tych dziedzinach roboczo i wierzymy, że ich prace przyniosą zakładane rezultaty – dodał Struk.

- Nasze potrzeby na Żuławy to 1 mld zł. Chcemy aby taka kwota znalazła się w kolejnych edycji Regionalnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Chcemy turystycznie wykorzystać Zalew Wiślany, wspólnie z Obwodem Kaliningradzkim. Rywalizujemy z Rosjanami, ale na zdrowych zasadach – mówił marszałek Jacek Protas.

Marszałek Struk pytany o współpracę portów trójmiejskich z portem elbląskim, odpowiedział, że to sprawa porozumienia zarządów portów. Dodał, że do takiej współpracy potrzebna jest dobra infrastruktura drogowa.

- Obecnie dostępność do elbląskiego portu jest ograniczona. Żegluga przez Cieśninę Pilawską jest utrudnione. Nie ma się co oszukiwać, to zniechęca armatorów do wpływania do naszego portu. Będziemy o tym rozmawiali. Również o inwestycji przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Władze województwa rozmawiają z rządem o przekopie. Jednak na pewno w latach 2014 – 2020 taka inwestycja się nie rozpocznie – dodał Jacek Protas. – Premier Tusk inwestycją się interesuje i mam deklarację, że rząd tego nie zaniecha.

Marszałek Mieczysław Struk zapewnił, że województwo pomorskie, jeśli taka będzie decyzja rządu, nie będzie blokowało przekopu przez Mierzeję Wiślaną. – Będziemy współpracować – zapewnił marszałek.

4
5
oceń tekst 9 głosów 44%

Powiązane artykuły

Prezydent zaniepokojony informacjami o przekopie przez Mierzeję

07.10.2013 komentarzy 11

Prezydent Jerzy Wilk odniósł się do informacji, jakie podczas niedawnego spotkania w Elblągu przekazali marszałkowie Jacek Protas i Mieczysław Struk....

Przekop Mierzei Wiślanej? Zaszkodzi środowisku

13.10.2013 komentarzy 12

Inwestycja była jednym z głównych punktów spornych podczas przedterminowych wyborów w Elblągu. Samorządowcy uważają, że dzięki temu cały...

Gazeta Wyborcza o przekopie przez Mierzeję

22.10.2013 komentarzy 11

Forsując projekt przekopu Mierzei Wiślanej, Urząd Morski w Gdyni zmienił prognozę oddziaływania na środowisko z negatywnej na pozytywną. Autorzy opracowania...

Zdjęcia ilość zdjęć 8