Materac dla pary
Zmiana statusu społecznego bardzo często warunkuje zmianę mebla używanego do snu. Oprócz samego łóżka, do zestawu trzeba dorzucić odpowiedni materac. Ten jednak, w natłoku ofert i wachlarzu możliwości, nie jest wcale tak łatwo wybrać.
Pierwszą rzeczą określającą dalsze wybory, będzie decyzja, czy kupować dwa pojedyncze materace, czy może lepiej zainwestować w jeden – podwójny. Drugi wybór, z założenia bardziej komfortowy, może okazać się wyborem dużo trudniejszym. Kupując jeden materac, trzeba będzie wziąć pod uwagę potrzeby obydwu partnerów.
Wielkość materaca będzie w tym wypadku sprawą kluczową. Pojedynczy materac będzie dla dwóch osób za ciasny. Standardowo producenci oferują podwójne materace w czterech wariantach – 140x200, 160x200, 180x200 i 200x200. Oczywiście zawsze można zdecydować się na dwa pojedyncze materace. W wyborze rozmiaru materaca, kluczową rolę odegra także wzrost partnerów. Jeżeli są podobnego wzrostu, nie będzie z tym problemu. Jeżeli jednak znacznie się od siebie w tej kwestii różnią, należy materac dobierać pod wzrost osoby wyższej. Problem ten wystąpi jednak tylko u osób bardzo wysokich, powyżej dwóch metrów wzrostu. Reszta może spać spokojnie. Przyjęło się uważać, iż do komfortowego wypoczynku, każdy potrzebuje ok.70 centymetrów. Dlatego też, 140x200 jest najwęższą opcją, oferowaną dla osób chcących spać razem. Osoby o większych gabarytach, często decydują się na łóżka szersze (160x200 albo 180x200), a te szczególnie lubiące duże przestrzenie sięgają po łóżka największe.
Jednym z najbardziej kłopotliwych elementów w wyborze odpowiedniego materaca jest jego twardość. Nad tym parametrem powinni skupić się partnerzy, którzy znacznie różnią się od siebie wagowo. Istnieją cztery poziomy twardości materacy: H1 – dla osób do 60kg, H2 – przeznaczone dla osób o wadze 50-80kg, H3 – komfortowe dla osób ważących 70-110kg, H4 – osób ważących 110kg i więcej. Ponadto warto pamiętać, że łóżka H1, łózka najmiększe, H4 z kolei najtwardsze. W tym wypadku pozostaje wybrać dwa oddzielne materace lub pójść na kompromis.
Nie mniej ważny jest typ materaca. Jedną z tańszych opcji są materace sprężynowe. Wybierając dobrego producenta możemy mieć oczywiście pewność, że jakość użytych materiałów będzie adekwatna do ceny, jednak nie sprawi to, że zniknął charakterystyczne dla tego typu materacy wady: osoby lżejsze często zsuwają się w stronę bardziej obciążonej części łóżka. Ponadto nie da się przy nich uniknąć tzw. „efektu falowania”. Występuje on w momencie gdy druga osoba odczuwa ruchy pierwszej na swojej połowie. Droższą, ale zdecydowanie bardziej komfortową opcją są materace kieszeniowe. Stanowią ewolucję materacy sprężynowych. Pojedyncze sprężyny materaca zostały zapakowane w kieszenie. Następnie klei się je razem, co uniemożliwia im rozjeżdżanie się na różne strony, a to z kolei sprawia, że efekt falowania nie może zaistnieć. Materace są bardzo wytrzymałe, powinny służyć na lata. Są również najczęściej polecaną opcją dla osób kupujących materac podwójny.
Kolejny typ materaca to materac lateksowy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj materiał. Jest bardzo sprężysty, a przez to sprawia, że mogą na nim komfortowo leżeć osoby ważące 100kg, jak i te ważące 60kg. Na dodatek wszystko przy te samej twardości materaca. Technologicznym hitem są obecnie materace z pianki wysokoelastycznej. W porównaniu do tradycyjnych pianek, pianki wysokoelastyczne są bardzo odporne na wygniatanie. Ich konstrukcja uniemożliwia rozwój bakterii i drobnoustrojów, przez co zapewniają komfortowy wypoczynek na lata. Do tego dopasowują się do ciała osoby leżącej, odciążając kręgosłup i stawy. Materace wysokoelastyczne to na pewno ciekawa opcja, szczególnie nastawiona zapewnianie wygody i komfortu snu.
Jak widać, rzeczy na które warto zwrócić uwagę, wybierając nowy materac, jest bardzo wiele. Jeśli zastanawiamy się, jaki materac wybrać, przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy rozważyć wszelkie za i przeciw, zdecydować, która opcja – materac dla dwojga czy dwa pojedyncze materace – jest dla nas lepszym rozwiązaniem i przede wszystkim… podjąć decyzję o zakupie razem.