› poradnik
09:37 / 11.01.2018

Materace - to od nich zależy wygoda w łóżku

Materace - to od nich zależy wygoda w łóżku

Ilość dostępnych w sklepach materacy może przyprawić o zawrót głowy – materace kieszeniowe, materace bonellowe, lateksowe, 7-strefowe, jednostronne i dwustronne, twarde i miękkie... Skąd mamy wiedzieć co będzie dla nas najlepsze? Czy wybrać materace piankowe czy może klasyczne sprężynowe? W naszym poradniku opisujemy właściwości poszczególnych rodzajów materacy. Podpowiadamy też jak dbać o materac i kiedy należy go wymienić.

Materace piankowe z pianki poliuretanowej
 

Tego typu materace są przede wszystkim tanie, ale zapewniają odpowiednią izolację termiczną i mają właściwości antyalergiczne. Materace piankowe dopasowują się do kształtu ciała, niezależnie od pozycji snu. Warto zwrócić uwagę na materace piankowe uzupełnione o wkłady z maty kokosowej, wełny owczej, pianki lateksowej lub pianki termoelastycznej. Materiały te wpływają na różne właściwości materacy piankowych, ich przewiewność, stopień twardości, wytrzymałość czy podatność na odkształcenia. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Klasyczne materace bonellowe
 

Sprężyny bonellowe mają ciekawą właściwość, polegającą na tym, że im mocniej naciskamy na sprężynę tym większy opór ona stawia i odwrotnie, przy niewielkim nacisku sprężyny stawiają mały opór. W praktyce oznacza to, że z materaca takiego mogą korzystać osoby o różnej masie ciała. Dlatego też materace bonellowe często pojawiają się w wyposażeniu pokoi hotelowych. Oczywiście właściwości materacy bonellowych możemy dopasowywać poprzez wybranie różnego typu dodatkowych wkładów.

Materace kieszeniowe
 

Posiadają dużą ilość sprężyn, z których każda znajduje się w odrębnej kieszeni. Pozwala to uzyskać różne strefy twardości w jednym materacu. Ponieważ sprężyny pracują od siebie niezależnie, uginając się wyłącznie w miejscu nacisku, to dobrze sprawdzają się w materacach dwuosobowych. Obracająca się w nocy osoba nie zakłóca snu partnera. Podobnie jest przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka.

Materace lateksowe
 

Lateksowe materace, podobnie jak tradycyjne materace piankowe wykonane z poliuretanu, mają właściwości antyalergiczne. Polecane są wiec wszystkim tym, którzy są wrażliwi na kurz i roztocza. Dzięki swojej elastyczności zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa i wygodę snu w każdej pozycji.

Materace nawierzchniowe
 

Tych materacy nie stosuje się jako materac podstawowy, a stanowią one jedynie formę nakładki. Pozwalają one dopasować materac do potrzeb śpiących ze sobą osób. Doskonale sprawdzają się też jako dodatkowe posłanie dla gości czy też jako podłoże do namiotu! Ponieważ są cienkie nie zabierają dużo miejsca.

Twardość materaca
 

Niezależnie od tego na jaki materac się zdecydujemy i jakie będzie miał komponenty, to istotny jest wybór stopnia twardości. A ten jest zależny od wagi śpiących na nim osób oraz przyjmowanych w czasie snu pozycji. Materace miękkie przeznaczone są dla osób, których waga nie przekracza 60 kg, średnie dla ważących od 60 do 80 kg, twarde od 80 do 110 kg, a bardzo twarde dla osób powyżej 110 kg. Kiedy z materaca korzystają dwie osoby pod uwagę bierzemy wagę osoby cięższej.

Wymiana materaca
 

Każdy materac wymaga regularnej wymiany. Standardowo należy to robić co siedem lat lub zawsze wtedy, gdy będzie nosił widoczne oznaki zużycia lub też przestanie zapewniać nam komfort snu. Pamiętajmy też, że z upływem czasu zmieniają się nasze potrzeby co do materaca – możemy przytyć lub schudnąć, może się zmienić kondycja naszego kręgosłupa albo możemy zacząć odczuwać dolegliwości, których nie mieliśmy kilka lat wcześniej. Warto też pamiętać, że materac przez lata użytkowania gromadzi nasz pot, naskórek, zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, a to już wystarczający powód by co kilka lat wymieniać materac na nowy.

Pielęgnacja materaca
 

Żywotność materaca można przedłużyć poprzez obracanie go co pół roku. Dlatego bardzo polecamy materace dwustronne. Jak informuje konsultant sklepu Materace-dla-Ciebie.pl - Materac powinien mieć swobodny przepływ powietrza, dlatego nie należy go kłaść bezpośrednio na podłodze, lecz na łóżku z odpowiednim stelażem. Materac można czyścić według zaleceń producenta, przede wszystkim jednak trzeba go regularnie odkurzać. Po każdej nocy należy też zostawiać odkryty materac na minimum kwadrans, aby mógł wyschnąć i się przewietrzyć.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%