Medyczna marihuana w Polsce - co warto wiedzieć
Terapia medyczną marihuaną staje się coraz popularniejszym wyborem wśród pacjentów.
Przemawia za nią kompleksowe działanie oraz mniejsza liczba działań niepożądanych w porównaniu do tradycyjnej farmakoterapii. Ile kosztuje medyczna marihuana? Jakie są przeciwwskazania do terapii? Sprawdź, najważniejsze informacje o leczeniu medyczną marihuaną.
Terapia medyczną marihuaną - ile kosztuje i gdzie można ją kupić?
Medyczna marihuana dostępna jest wyłącznie w aptekach. Sprzedawana jest na podstawie recepty lekarskiej i w zależności od dostępności, można ją otrzymać podczas realizacji recepty lub po 2-3 dniach od momentu zamówienia konkretnej odmiany konopi indyjskich.
Każda apteka może mieć inną cenę za 1 gram medycznej marihuany, ponieważ jest to lek 100% i jego wartość zależy od indywidualnej marży aptecznej. Jednak średnia cena 1 grama suszu konopnego w aptece to około 60 złotych.
Medyczna marihuana może być stosowana w wielu chorobach
Medyczna marihuana wykazuje kompleksowe działanie, co oznacza, że może być stosowana w różnego rodzaju dolegliwościach związanych m.in. z układem pokarmowym, nerwowym, oddechowym czy kostnym.
Choroby, w których marihuana medyczna może być wykorzystywana to m.in.:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczyca,
- nieswoiste choroby jelit,
- nowotwory,
- autyzm,
- zaburzenia lękowe,
- depresja,
- zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia snu,
- ataki paniki,
- borelioza,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczka,
- migrena,
- ból różnego pochodzenia,
- zespół Tourette’a,
- choroba Parkinsona,
- rwa kulszowa.
Jednak nie ma dokładnej listy chorób, które mogą być leczone za pomocą konopi medycznych - dowiadujemy się z serwisu Medicante.. Należy pamiętać, że to lekarz na podstawie dokładnego wywiadu medycznego i objawów, decyduje o zakwalifikowaniu do terapii konopnej.
Przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej
Terapia medyczną marihuaną na ogół jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów, ale istnieją przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić proces leczenia. Wśród nich znajduje się m.in.:
- wiek poniżej 24 lat,
- niestabilne choroby układu sercowo-naczyniowego,
- zaburzenia psychiczne (zwłaszcza psychozy i choroba afektywna dwubiegunowa),
- uczulenie lub nadwrażliwość na konopie,
- okres starania się o dziecko,
- ciąża i karmienie piersią,
- a także niektóre zawody (np. zawodowy kierowca, policjant).
Waporyzacja - najlepsza metoda stosowania medycznej marihuany
Najlepszym i najczęściej rekomendowanym sposobem stosowania suszu z medycznej marihuany jest waporyzacja. Jest to rodzaj inhalacji specjalnym urządzeniem - waporyzatorem, w którym podgrzewa się marihuanę do odpowiedniej temperatury, co pozwala na wdychanie czystej pary zawierającej substancje czynne z konopi.
Waporyzacja nie powoduje spalania szkodliwych substancji, jakie powstają podczas palenia marihuany i jest bezpieczna dla wszystkich pacjentów terapii konopnej. Jednak nieumiejętnie wykonywana waporyzacja, może niekorzystnie wpłynąć na efekt zastosowanego leczenia.
Skutki uboczne medycznej marihuany
Medyczna marihuana poza pozytywnym wpływem na organizm, może również powodować działania niepożądane, które w dużej mierze zależą od stężenia jednego z kannabinoidów jakim jest THC.
Jednak skutki uboczne po zastosowaniu marihuany zwykle są łagodne i ustępują po maksymalnie 2 godzinach od momentu przyjęcia leku na bazie konopi. U niektórych osób mogą utrzymywać się znacznie dłużej.
Wśród najczęstszych działań niepożądanych medycznej marihuany wymienia się: suchość w jamie ustnej, przekrwienie oczu, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, trudności w skupieniu uwagi, zwiększony apetyt, problemy z pamięcią krótkotrwałą, tachykardię i podrażnienie gardła (dotyczy palenia marihuany).