› bieżące
16:58 / 04.10.2016

Metabolity i ich działanie

Metabolity i ich działanie

Metabolity to produkty metabolizmu na poziomie komórkowym. Rozróżnia się metabolity pierwotne i wtórne. Niektóre z nich ze względu na działanie ochronne znalazły zastosowanie w kosmetykach i lekach. Powszechnie wykorzystywane są metabolity kwasu mlekowego.

O pozytywnym wpływie kwasu mlekowego na organizm człowieka wiedzieli już starożytni. Oczywiście nie znali takiego pojęcia jak „kwas mlekowy” czy tym bardziej „metabolity kwasu mlekowego” niemniej jednak do dziś zachowały się przepisy na kwaśne mleko. Najczęściej robiono je właśnie z mleka, owoców i mąki, a stosowano na przeróżne choroby. Co ciekawe, metody te były stosowane nie tylko w starożytnej Grecji czy pobliskim Rzymie, ale także w Egipcie, Turcji, a nawet w Indiach.

W XIX w. kwas mlekowy stosowano jako lekarstwo w leczeniu gruźlicy. Roztworem kwasu mlekowego i mleka lekarz pędzlował gardło pacjenta. Zabieg ten z pewnością nie należał do przyjemnych, dlatego czasem stosowano kokainę dla złagodzenia bólu.

Minęło prawie dwieście lat, a metabolity kwasu mlekowego nadal są stosowane w lecznictwie. Udowodniono, że mają pozytywny wpływ na leczenie chorób gardła i krtani. Na szczęście dziś nie musimy stosować dawnego pędzlowania, wiele leków zawierających metabolity kwasu mlekowego dostępnych jest w wygodnym sprayu. Przykładem może być Lactoangin, przeciwzapalny i przeciwbólowy spray na gardło. Więcej można przeczytać o nim na www.lactoangin.pl.

Metabolity kwasu mlekowego mają szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe, między innymi potrafią ograniczyć rozwój gronkowca złocistego. Ponadto hamują rozwój bakterii, działają ochronnie na gardło i jamę ustną, przywracają prawidłową florę bakteryjną.

Kwas mlekowy i jego pochodne jest naturalnie obecny w organizmie człowieka. Występuje nie tylko w jamie ustnej i gardle, ale także na całej długości przewodu pokarmowego oraz w układzie moczowo-płciowym. Dba też o prawidłową florę bakteryjną pochwy kobiecej. Brak odpowiedniej ilości pałeczek kwasu mlekowego ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, spada naturalna odporność, pojawiają się infekcje. Już ponad sto lat temu zauważono, że w krajach o wyższym spożyciu zsiadłego mleka ludzie żyją dłużej. Dziś niestety zsiadłe mleko jest mało popularne na polskich stołach. Na szczęście możemy się ratować metabolitami kwasu mlekowego dostępnymi w aptekach w postaci tabletek lub sprayu.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia należy leczyć ze szczególną ostrożnością. Podawanie tych samych leków co starszym dzieciom, tylko w zmniejszonych dawkach, nie jest dobrym pomysłem.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%