› bieżące
08:19 / 13.10.2021

Metody cięcia metali

Metody cięcia metali

Cięcie to proces, podczas którego materiał jest rozdzielany. To jeden z podstawowych procesów, którym poddawane są metale i inne materiały.

Cięcie metali obecnie wykonywane jest za pomocą innych metod niż kilkadziesiąt, a nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Tradycyjne, wówczas mechaniczne metody cięcia zostały zastąpione bardziej nowoczesnymi, dokładniejszymi i wydajniejszymi metodami. 

Przy wyborze sposobu cięcia metali należy uwzględnić kilka czynników. To m.in. grubość stali, czas trwania procesu, precyzja, koszty procesu. 

Metody cięcia różnią się ilością zużywania energii, szybkością, precyzją, jakością wycinanych krawędzi oraz wielkością ubytku materiału. Każda z metod cięcia ma swoje zalety i wady. 

Cięcie laserowe

Cięcie laserowe oferowane przez firmę ciecielaser.pl to metoda, która doskonale sprawdza się przy cięciu różnorodnych materiałów, nie tylko metali, ale też tworzyw sztucznych, a nawet szkła, drewna, gumy. 

To metoda w pełni zautomatyzowana, proces możliwy jest dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie maszyn. To przekłada się na niezawodność procesu. Zostaje zminimalizowane ryzyko wystąpienia wszelkich błędów, które mogłyby wystąpić w przypadku obsługi ręcznej. Cięcie laserowe to metoda wykorzystywana w przypadku, gdy istnieje potrzeba dokonania procesu w szybkim tempie. 

Dzięki metodzie cięcia laserowego można uzyskać wysoką jakość cięcia, obrabiane powierzchnie są gładkie i czyste, nie wymagają dodatkowej obróbki. Dużą zaletą metody cięcia laserowego jest powtarzalność procesu. Jednakowe kształty i rozmiary elementów są możliwe do uzyskania na wielu egzemplarzach. Wystarczy tylko ustawić właściwy program. 

Cięcie wodne

Cięcie wodne najlepiej sprawdza się w przypadku stali miękkiej. Zaletą tej metody jest brak ograniczeń co do grubości blach. Za pomocą tej metody można uzyskać równe i gładkie krawędzie. To proces cięcia na zimno. 

Cięcie palnikiem gazowym

Cięcie palnikiem gazowym to jedna z najstarszych i nadal popularnych metod cięcia. To metoda termiczna wykorzystująca różnego rodzaju palniki. Idealnie nadaje się do cięcia stali grubej. Wadą jest powolność procesu oraz dość mała precyzja cięcia. 

Cięcie palnikiem plazmowym

Cięcie palnikiem plazmowym to metoda zaawansowana technologicznie. To proces szybki, cięcie odbywa się z dużą dokładnością. Za pomocą palnika plazmowego można wycinać elementy o różnorodnych kształtach, również tych nieregularnych.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%