› inwestycje drogowe
11:14 / 19.08.2015

Miasto ma szansę na aktywne przejścia dla pieszych

Miasto ma szansę na aktywne przejścia dla pieszych

W Elblągu istnieje wiele niebezpiecznych przejść dla pieszych. Już wkrótce jedno z nich będzie miało szansę stać się bezpieczniejsze. Jednak to, czy uda się to zrealizować będzie zależało również od aktywnego zaangażowania mieszkańców.

Po koniec lipca, krótko po tym jak ogłoszony został konkurs „Aktywne przejścia dla pieszych” zapytaliśmy Urząd Miejski, czy przygotowuje i składa do niego wnioski. Dopiero dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź, że wytypowanych zostało pięć przejść. Czyżby tak długi czas oczekiwania na odpowiedź podyktowany był tym, że urzędnicy dowiedzieli się od nas o tym konkursie? Tego niestety nie wiemy.

- W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że Departament Zarząd Dróg przygotowuje wnioski do konkursu „Aktywne przejście dla pieszych”. Planujemy zgłosić do konkursu pięć przejść. Są to:
1. Grunwaldzka - na wysokości hali Elzam.
2. Grota-Roweckiego budynek sądu – budynek urzędu
3. Robotnicza -Brzozowa -Jaśminowa przejście przy kościele
4. Żeromskiego-Ogrodowa przy Leclercu
5. Pułkownika Dąbka –Matejki
Po zgłoszeniu do konkursu będziemy prowadzili kampanię informacyjną na ten temat i zachęcali mieszkańców do głosowania. Liczymy oczywiście na Państwa wsparcie w tej sprawie. - poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Do końca sierpnia zarządcy dróg publicznych, w tym samorządy, mogą przystąpić do konkursu „Aktywne przejścia dla pieszych”, którego inicjatorem jest Fundacja PZU. Nagrodą dla zwycięzcy jest wyposażenie niebezpiecznego przejścia w rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Wybrane miejsca zostaną wyposażone w oświetlenie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, maty antypoślizgowe oraz system stale święcących „kocich oczek”.

W sumie do modernizacji zostanie przeznaczonych dwadzieścia najniebezpieczniejszych lokalizacji. To, czy Elbląg będzie mieć szansę na modernizację przejścia dla pieszych zależeć będzie od aktywności mieszkańców. To oni mogą za pośrednictwem strony www.stopwariatom.pl głosować na najniebezpieczniejsze miejsca. Głosy będzie można oddawać od 1 do 28 września. W każdym tygodniu wybieranych będzie pięć lokalizacji. Jedną wybiorą internauci w głosowaniu (decyduje największa liczba głosów), a pozostałe cztery wytypuje komisja konkursowa. Zwycięskie przejścia zostaną ogłoszone na stronie www.stopwariatom.pl.

 

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%