› inwestycje miejskie
14:03 / 24.08.2012

Miasto szuka inwestora zastępczego budowy stadionu przy Agrykola

Miasto szuka inwestora zastępczego budowy stadionu przy Agrykola

fot. UM Elbląg

Do września 2014 r. w miejscu obecnego stadionu miejskiego przy ul. Agrykola, powstanie nowoczesny, obiekt piłkarski z zadaszonymi trybunami na 5 tys. widzów. W tym tygodniu ogłoszono przetarg na Inżyniera Kontraktu, który w imieniu magistratu będzie nadzorował realizację tej inwestycji.

Projekt zakłada, że oprócz rozbudowy i przebudowy stadionu, zmodernizowane zostanie także boisko treningowe i tor wrotkarski, a także wybudowane wielofunkcyjne boiska przy Gimnazjum nr 5.
- Rozbudowa i przebudowa stadionu należy do największych inwestycji realizowanych przez samorząd w Elblągu. Umożliwi ona niebawem fanom piłki nożnej, oglądanie zmagań drużyn piłkarskich na nowoczesnym obiekcie. Projekt rozbudowy i przebudowy istniejącego obiektu pozwoli na zwiększenie pojemności stadionu do 5000 widzów – informuje Kamil Czyżak z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

W ramach inwestycji, rozebrane zostaną wszystkie istniejące obiekty stadionu. Wybudowane cztery nowe trybuny (m.in. te na zakolach zostaną „wyprostowane”). Powstanie trybuna główna, w której mieścić się będzie zaplecze szatniowo-biurowe kompleksu sportowego o kubaturze do 14 tys. m3.

Na stadionie ułożone zostanie boisko z trawy naturalnej do gry w piłkę nożną, z kolei wewnątrz istniejącego toru wrotkarskiego - boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej do gry w piłkę nożną. Oba zostaną oświetlone, tak by mecze i zajęcia mogły odbywać się na nich również wieczorem.

Swój mały kompleks sportowy zyskają też uczniowie, sąsiadującego ze stadionem Gimnazjum nr 5. Przy szkole powstanie trzytorowa bieżnia okólna, a wewnątrz jej boisko treningowe o nawierzchni poliuretanowej (do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, rozbieg do skoku wzwyż, skok w dal, trójskok, pchniecie kulą).

Cały teren zostanie wyposażony w małą architekturę (śmietniki, ławeczki, maszty flagowe) oraz ogrodzony. Dodatkowo w kompleksie wybudowane zostaną miejsca postojowe dla autobusów i  samochodów osobowych.

Projekt zakłada także zakup wyposażenia na potrzeby wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w tym składanej sceny do organizacji imprez kulturalnych.
 
Gotową infrastrukturą zarządzać będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu.

20 sierpnia ogłoszony został przetarg na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji tego zadania. Wybrana przez miasto firma, będzie w imieniu Urzędu Miejskiego monitorowała i nadzorowała realizację tej inwestycji. Do obowiązków inwestora zastępczego należało będzie m.in. wykonanie weryfikacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uczestnictwo w przygotowaniu i przeprowadzeniu przetargu na roboty budowlane, wykonywanie  zadań inspektora nadzoru inwestorskiego, koordynatora czynności nadzoru inwestorskiego i inwestora w rozumieniu Prawa budowlanego oraz informowanie  o wszystkich faktach mających znaczenie dla realizacji kontraktu.

Kolejnym etapem po wyłonieniu  Inżyniera Kontraktu, będzie ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych. Termin zakończenia budowy stadionu wyznaczono na  30 września 2014 r.

Całkowity koszt inwestycji, dofinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu „RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013”, jest szacowany na ok. 35 mln zł.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 18