› polityka
13:06 / 14.10.2015

Miasto zaoszczędzi 600 tysięcy zł na pierwszym grupowym zakupie energii

Miasto zaoszczędzi 600 tysięcy zł na pierwszym grupowym zakupie energii

Miasto w przyszłym roku ma zaoszczędzić około 600 tysięcy złotych na grupowym zakupie energii elektrycznej dla Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych. Jest to sukces. Jednak jak widać, Elbląg cały czas uczy się rozwiązań, które sukcesywnie wdrażane są w innych miejscowościach od kilku lat.

Przykładem dobrej praktyki od 2012 roku jest Trójmiasto, gdzie Gdańsk i Gdynia kupują energię elektryczną wraz z gminami ościennymi. Cel jest niezmienny: jak najtańszy prąd. Jego cena z roku na rok maleje właśnie dzięki wspólnym negocjacjom. Z podobnej praktyki na przyszły rok postanowił skorzystać Elbląg. Jednak w tym przypadku grupowe zakupy ograniczają się do Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych.

- Będzie nowa taryfa, która pozwoli nam zaoszczędzić około 600 tysięcy złotych, bowiem 1 kWh energii będzie dla nas w następnym roku tańsza o 28 groszy. Jest to wymierny efekt oszczędności, chociażby w kosztach energii elektrycznej. Do tej pory płaciliśmy netto za 1 mWh 234,59 zł. Teraz od nowego roku będzie to kwota 206,10 zł – informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Gmina Miasto Elbląg wraz z miejskimi jednostkami organizacyjnymi przystąpiła do grupy zakupowej organizowanej przez Urząd Miejski w Olsztynie w celu dokonania wspólnego zakupu energii elektrycznej. W sumie miasto posiada 856 punktów poborów energii. Poza urzędem są to m.in. szkoły.

- Spowoduje to oszczędności w budżecie miasta około 600 tysięcy, dokładnie to 576 907 złotych. (...) Jest to bardzo dobra wiadomość związana z optymalizacją kosztów. Tak jak już wspomniałem, podjęliśmy od początku roku oszczędności nie tylko w urzędzie, ale i w naszych firmach komunalnych – dodał Prezydent Witold Wróblewski.

Przewidywany koszt zakupu energii elektrycznej w 2015 roku przy zużyciu 16 463 MWh wynosi 4 662 637,84 zł. Brutto. ENERGA Obrót S.A. zaoferowała cenę 206,10 zł. netto na MWh netto, co w stosunku do obecnej ceny zakupu 234,59 zł. netto stanowi oszczędność około 12 %.

Jest to pierwsza, tak duża oszczędność transakcyjna zrealizowana przez Urząd Miejski w Elblągu. Do tej pory w naszym mieście z tej praktyk korzystał m.in. Klaster Mebel Elbląg, który od kilku lat kupuje wspólnie m.in. prąd czy ubezpieczenia.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%