› bieżące
20:01 / 21.02.2014

Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Prelekcja Hansa Pfau

Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Prelekcja Hansa Pfau

fot. nadesłane


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika i dlatego elbląscy przewodnicy postanowili świętować z mieszkańcami miasta jego doniosły jubileusz. Jako najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim Elbląg obchodzi w tym roku 777-lecie swojego istnienia.
Przewodnicy postanowili zaprosić wszystkich chętnych na prelekcje pt „W 777 rocznicę istnienia Elbląga, jak to było z założeniem i początkami miasta” połączoną z omówieniem makiety miasta autorstwa Pana Hansa Pfau.

Na nasze zaproszenie odpowiedziała bardzo licznie młodzież z elbląskich szkół, nasi znajomi z „Sobót z przewodnikiem”, przewodnicy z Elbląga, Pasłęka, Fromborka oraz z Gdyni i Gdańska, a także mieszkańcy miasta. Miłym akcentem była wizyta Pani Edyty Andruszkiewicz z Urzędu Miasta. Spotkanie podzielone zostało na dwie części: prelekcja o historii miasta w czasach panowania Krzyżaków oraz opowieść przy makiecie. Podczas prelekcji kol. Alicja Gronek mówiła jak Elbląg się rozwijał, o zamku, związkami z hanzą oraz jacy to Elblążanie w średniowieczu byli. Przy makiecie Kol. Karol Wyszyński pokazywał jak Elbląg wyglądał w XVII wieku, taki pokaz 3D.

Dodatkowo ochotnicy opowiadali najbardziej znaną legendę elbląską „O tym jak Piekarczyk Elbląg uratował”. Zostali nagrodzeni drobnym suwenirem w postaci breloczka z naszym bohaterem. Każdy z uczestników został odznaczony pamiątkowym znaczkiem.

Bardzo dziękujemy przybyłym na prelekcje naszym gościom, ponieważ ich ilość ponad 180 osób była dla nas największym prezentem z okazji naszego święta.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%