› bieżące
06:55 / 19.12.2012

Miejscy urzędnicy zostaną przeszkoleni. Zagrają też w gry strategiczne

Miejscy urzędnicy zostaną przeszkoleni. Zagrają też w gry strategiczne

fot. Konrad Kosacz

W Urzędzie Miejskim trwa kompleksowe szkolenie w zakresie Zarządzania Projektami. Jest ono realizowane metodą PRINCE2, która sprawdziła się już m.in. w Urzędzie Miejskim w Warszawie, na Politechnice Warszawskiej czy w firmach Money Expert i KGHM.

- Duża liczba projektów inwestycyjnych, na które pozyskaliśmy i wciąż pozyskujemy dofinansowanie tworzy nową jakość w mieście, ale wymaga też skutecznego zarządzania. Stąd profesjonalne i nowoczesne szkolenie, dostosowane specjalnie dla naszego urzędu. Uczestnicy uczą się nie tylko, jak  lepiej wykorzystywać środki publiczne w projektach inwestycyjnych, jak zarządzać projektami, efektywnie planować je, zwłaszcza w nowej perspektywie unijnej 2014-2020, ale również  jak zmniejszyć koszty utrzymania już zakończonych projektów inwestycyjnych - wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Firma szkoląca ALTKOM Akademia, zanim rozpoczęła szkolenie, zdiagnozowała dotychczasowe zarządzanie projektami w mieście. Oceniała metodykę zarządzania, sposób kontroli kosztów, podejście do tematu z szerokiej perspektywy, a nie skupianie się na pojedynczym projekcie.

Na początku przyszłego roku 24 pracowników Urzędu Miejskiego weźmie udział w warsztatach z ryzyka w środowisku projektowym, dowie się więcej nt. rangi zarządzania projektami, a poprzez grę strategiczną PRINCEOPOLY uświadomi sobie korzyści z metodycznego zarządzania projektami.

- PRINCEOPOLY to gra symulacyjna zlokalizowana na Polskę. Umożliwia ona szkolonym realizację jednego projektu przez wszystkie etapy - od przygotowania projektu po jego zakończenie. Mieliśmy już szansę trochę „poćwiczyć”. Dzięki temu widzimy, jak można sprawniej prowadzić projekty unijne, patrzeć perspektywicznie na rozwój miasta, organizować pracę całego zespołu, lepiej planować środki - mówi Adam Jocz, dyr. Departamentu Organizacji i Nadzoru.

- Od początku stawiam na rozwój pracowników. Wyznaję zasadę, że zainwestowanie w zespół, zwraca się wielokrotnie poprzez jego sprawniejszą i lepszą pracę, a to bez wątpienia przekłada się na funkcjonowanie miasta. Szukamy zawsze najlepszych ofert szkoleniowych, nowoczesnych, po zakończeniu których pracownik nie otrzymuje tylko „kwitka”, który chowa do szuflady, ale jest wyposażony w praktyczną  wiedzę - dodaje prezydent Elbląga. - Szkolimy 24 osoby z różnych departamentów. Koszt jest atrakcyjny, 30 tys. zł.

Urząd Miejski od początku  2012 r. rozpoczął wdrażanie międzynarodowej metodyki PRINCE2R, by  efektywnie i skutecznie zarządzać swoimi projektami. Stopniowo dostosowywane są procedury zarządzania projektami do tej metodyki, również zmiany organizacyjne w Urzędzie uwzględniają  wymogi PRINCE2R. Główny cel tych działań oraz aktualne szkolenie to przygotowanie UM do  pozyskiwania środków w nowym okresie unijnego programowania.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%