› bieżące
17:23 / 25.01.2015

Miejski fenomen komunikacyjny, czyli jak rowery wypychają auta z centrum miast

Miejski fenomen komunikacyjny, czyli jak rowery wypychają auta z centrum miast

Jazda na rowerach robi zawrotną karierę w całym naszym kraju. Do tej inicjatywy przyłącza się coraz więcej miast. Jazda na dwóch kółkach po mieście oznacza, że jesteśmy na bieżąco z aktualnymi trendami i że chcemy być po prostu być zdrowi oraz fit. Dwa kółka stały się po prostu hitem na polskich ulicach, co można bez problemu zauważyć. Na ścieżkach rowerowych robi się coraz bardziej tłoczno…

Dlaczego jazda rowerem po mieście stała są taka popularna? 

Rowery miejskie to duże ułatwienie w komunikacji, pozwalają uniknąć korków. Dzięki nim człowiek przemieszcza się zdecydowanie szybciej, niż miejskim autobusem czy samochodem, zwłaszcza, jeśli chce się człowiek poruszać po centrum miasta, gdzie odległości są naprawdę niewielkie w stosunku do czasu, jaki spędza się stojąc w korkach.

To też doskonały sposób na zażycie odrobiny ruchu i ponowne odkrycie dobrze znanego miasta. Z perspektywy roweru, place i ulice wyglądają zupełnie inaczej, mają zdecydowanie więcej uroku.

To bardzo ciekawy pomysł, aby pokazać swoje miasto turystom, na przykład rodzinie, która przyjechała do nas z wizytą. Można razem aktywnie spędzić czas, a przy okazji zobaczyć coś interesującego, albo po prostu poznać swoje własne miasto na nowo… To szansa dla innych inicjatyw miejskich, które w założeniu mają integrować ludzi.

Jakie są jeszcze inne zalety rowerów miejskich?

Są szalenie przyjazne dla środowiska naturalnego, wszak nie generują żadnych spalin. Pomagają rozładowywać korki, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie natężenie ruchu zawsze jest największe. Niemal bezboleśnie promuje się zdrowy styl życia, bez wielkich słów i kosztownych kampanii reklamowych.

Czy pomysł naprawdę się sprawdził?

Oczywiście, że tak…, Co o tym świadczy? Po pierwsze coraz więcej polskich miast przekonuje się do idei rowerów miejskich, wzrasta ich popularność wśród mieszkańców. Oni chcą ciągłej rozbudowy sieci rowerów miejskich, nowych stacji tak, aby ta forma transportu była dostępna nie tylko w centrach miast, ale i też w innych dzielnicach. Ludzie pokochali rowery miejskie, które na stałe wtopiły się w miejski krajobraz.

Rowery miejskie to oczywiście spora inwestycja finansowa dla każdego miasta, ale korzyści są niebagatelnie większe niż poniesione nakłady. Mniej zakorkowane miasto, szczęśliwsi i zdrowsi mieszkańcy i mniej spalin. Same zalety. 

Rowery miejskie to inicjatywa warta naśladowania w całej Polsce, w mniejszych a także większych ośrodkach…


 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%