› bieżące
11:23 / 05.08.2013

Mierzeja Wiślana - najbardziej niesamowity półwysep Ziemi

Mierzeja Wiślana - najbardziej niesamowity półwysep Ziemi

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów - to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

Zwycięzca rankingu - kanadyjski La Dune de Bouctouche - to niezwykłe miejsce. Pierwsi ludzie zamieszkali w okolicy dopiero w XVIII wieku. Dziś to słynny na cały świat rezerwat przyrody Irving Eco-Center, który powstał, by chronić i odtworzyć jedne z największych i najpiękniejszych wydm w Ameryce Północnej. Wydmy rozciągają się na długość 12 km wzdłuż Zatoki Bouctouche, ale to, co je wyróżnia, to ich centralny punkt - drewniany deptak zawieszony nad piaskiem, który wije się wzdłuż brzegu.

Kanada lepsza od Chorwacji
"Pejzaże tej okolicy są romantyczne i kuszą długimi spacerami. Dwukilometrowy deptak pozwala na zapoznanie się z fauną i florą tego wspaniałego miejsca bez ingerowania i naruszania wrażliwych miejsc wydm" - ocenił serwis The World Geography, który La Dune de Bouctouche uznał za najbardziej zdumiewający półwysep na Ziemi. To efekt "pracy" wiatru i morskich fal, które przez wieki utworzyły ten długi grzbiet piasku zakończony cyplem o szerokości 1,7 km i będący siedliskiem ptaków wędrownych oraz rzadkich roślin. Cały teren jest niezamieszkany, a w przylegającym do niego miasteczku Bouctouche mieszka zaledwie 2 tys. osób.

Dzikość i dziewiczość
La Dune de Bouctouche robi wrażenie i pewnie dlatego pokonało Zlatni Rat, zwany inaczej "Złotym Rogiem" - jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Już sam kształt jest widowiskowy: to trójkątny cypel wcinający się głęboko w Adriatyk, który widziany z lotu ptaka kojarzy się z olbrzymim białym językiem. Jego fenomen polega też na tym, że w zależności od pory roku, prądów morskich i kierunku wiatru, cypel zmienia swój kształt i położenie. Jak to możliwe? Plaża została bowiem ukształtowana w miejscu, gdzie spotykają się i ścierają dwa prądy morskie. Jest jeszcze coś, co Zlatni Rat czyni miejscem wyjątkowym - daje okazję do plażowania prostopadle do nadbrzeża.

The World Geography docenił też Polskę
W wybranej 15-tce znalazły się Mierzeja Wiślana ( 5. miejsce) i Półwysep Helski (6. pozycja), które pokonały tak spektakularne miejsca, jak wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO 68-kilometrowa Mierzeja Kurońska na Litwie i w Rosji, czy długa na 26 kilometrów Mierzeja Farewell w Nowej Zelandii, gdzie jest rezerwat blisko 100 gatunków ptaków wodnych. Nowozelandzki cypel coś łączy z polskim - ten na Helu też ma kształt kosy.

Półwysep Helski to mierzący 34 kilometry długości i mający 300 metrów szerokości (w najwęższym miejscu ok. 150 m) piaszczysty wał, który jest najmłodszą częścią polskiego wybrzeża. Przed jego powstaniem na tym obszarze występował jedynie ciąg małych wysepek, które zaczęły się z sobą powoli łączyć, aż utworzyły piaszczystą barierę, która oddziela obecnie Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego.

Podobnie z Mierzeją Wiślaną, którą dzielimy się z Rosją - w średniowieczu składała się z szeregu wysp, dzięki czemu położony nad Zalewem Wiślanym Elbląg funkcjonował jako ważny port morski, a dziś jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów, a długość wynosi ponad 90 km.

O ile atrakcją Helu jest biegnąca przez jego całą długość linia kolejowa, która kończy się dopiero na samym cyplu w mieście Hel, to Mierzeja Wiślana może się pochwalić aż czterema rezerwatami przyrody - to Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej.

15. niesamowitych półwyspów na Ziemi, według The World Geography:
1. La Dune de Bouctouche, Kanada
2. Zlatni Rat, Chorwacja
3. La Manga del Mar Menor, Hiszpania
4. Ocean City, USA
5. Mierzeja Wiślana, Polska/Rosja
6. Półwysep Helski, Polska
7. Mierzeja Kurońska, Litwa/Rosja
8. Spurn Point, Wielka Brytania
9. Minnesota Point, USA
10. Mierzeja Dungeness, USA
11. Mierzeja Farewell, Nowa Zelandia
12. Mierzeja Homer, USA
13. Półwysep Kadyks, Hiszpania
14. Mierzeja Fedotova, Rosja
15. Presque Isle, USA

Źródło: TVN24
 

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%