Mieszkańcy będą decydować o Elblągu. Jest ważny wyrok sądu
fot. Konrad Kosacz
Jest przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mieszkańcy miasta będą mogli przygotowywać projekty uchwał. Tymi projektami będą zaś musieli zająć się radni miejscy. Teraz potrzebna będzie tylko zmiana w Statucie Miasta.
Jak informuje Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody Mariana Podziewskiego: Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał Statutu Rady Miejskiej w Ełku, w którym wprowadzono taką możliwość, za błędny. Nie potwierdziły się zatem wcześniejsze wyroki, którymi kierował się Wojewoda Warmińsko-Mazurski, zmieniając statuty, m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który to w 2008 roku wykroczył poza granice skargi Gminy Nowe Miasto Lubawskie na Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody dotyczące wprowadzenia w statucie inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców, orzekając, że taka inicjatywa nie przysługuje obywatelom. Również WSA we Wrocławiu w 2006 roku wyraził pogląd, że rada gminy nie może w swoim statucie przyjąć, że mieszkańcom wspólnoty samorządowej przysługuje inicjatywa uchwałodawcza”.
Oznacza to, że nie ma praktycznie już żadnych przeszkód, aby także grupa elblążan mogła przygotowywać projekty uchwał, które po sprawdzeniu przez urzędników, będą mogły trafić na sesji Rady Miasta.
O takie rozstrzygnięcie od dawna walczył również Elbląski Komitet Obywatelski.
- Pierwszy raz wniosek o umożliwienie składania uchwał w ramach obywatelskiej inicjatywy obywatelskiej przez obywateli złożyłem osobiście z Piotrem Derlukiewiczem w 2009 roku w Biurze Rady Miasta. 2 października tego roku złożyłem projekt po raz kolejny do przewodniczącego Rady Miasta - mówi Dariusz Babojć, przewodniczący Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.
Za każdym razem wniosek EKO był odrzucany ze względu na jego niezgodność z obowiązującym Statutem Rady Miasta.
- Otrzymałem odpowiedź świadczącą, że obywatele bezpośrednio nie będą mogli składać projektów takich uchwał chyba, że za pośrednictwem radnych lub prezydenta… Wynika, że znowu tylko politycznie poprawni będą mogli złożyć odpowiednie dokumenty i znowu cała sprawa się upolityczni. Jak zrozumieć zapewnienia prezydenta, że to ma się zmienić kiedy przewodniczący rady odpowiadając mi na pismo twierdzi, że zmiany są niepotrzebne? - mówił jeszcze w październiku br. Dariusz Babojć.
Teraz wystarczy tylko, aby radni miejscy dokonali odpowiednich zmian w Statucie Miasta. Najbliższa sesja jest w grudniu br. Jest więc okazja, aby to zrobić jeszcze w tym roku.
Powiązane artykuły
Mieszkańcy będą decydowali o mieście? Jeszcze nie teraz
27.10.2013
Dwukrotnie na biurku przewodniczącego Rady Miasta lądował projekt obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i dwukrotnie został... odrzucony. Władze Elbląga...