› bieżące
06:10 / 07.11.2013

Mieszkańcy mają wpływ na bezpieczeństwo w Elblągu

Mieszkańcy mają wpływ na bezpieczeństwo w Elblągu

fot. Michał Libuda

W auli PWSZ w Elblągu przy ul Grunwaldzkiej odbyło się spotkanie, którego motywem przewodnim były „bezpieczne przestrzenie”, na które wpływ mają również mieszkańcy miasta. O czym była mowa na tym spotkaniu?

Okazuje się, że przejrzystość, schludność i pomysł na zagospodarowanie otoczenia ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Prelegenci w swoich prezentacjach starali się wpłynąć na postrzeganie słuchaczy w tej materii i uświadomić nie tylko im jak np. wycinka drzew czy usunięcie przy chodnikowej ławki ma istotne znaczenie w dążeniu do porządkowania przestrzeni.

Mieszkańcy chcą zmieniać Elbląg

Zastanówmy się czy są w Elblągu takie miejsca, które wymagają rewitalizacji? Wówczas przy odrobinie zaangażowania mogą nie tylko ładniej wyglądać a przede wszystkim być bezpieczniejsze. W swoim wystąpieniu wspominał o tym Jacek Romanik, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Zaznaczył kilka przykładów, jak np. zarośnięte ścieżki rowerowe, przeszkadzające barierki, słupy na środku chodnika. Wszyscy możemy zgłaszać swoje pomysły na poprawę wizerunku i bezpieczeństwa miasta. Stąd pomysł na budżet obywatelski, który okazał się sukcesem.

Mieszkańcy brali w nim chętnie udział, głosując na najbardziej, ich zdaniem, ważne projekty. W tym roku w głosowaniu wzięło udział ponad 20 % wszystkich uprawnionych czyli 20211 pełnoletnich mieszkańców Elbląga. W miastach o podobnej wielkości ten wynik był o połowę gorszy.

To pokazuje że „mieszkańcy są chętni do głosowania, budżet wskazuje kierunki działań”- jak mówił Romanik. Zostaną zrealizowane min. siłownia na powietrzu przy ul. Mickiewicza, przebudowa drogi osiedlowej przy ul. Odzieżowej czy budowa parkingów, chodników przy ul. Bażyńskiego.

Również na temat bezpiecznych przestrzeni wypowiedział się podkomisarz Robert Papierowski. Nawiązał do współpracy z Urzędem Miejskim, wspólnych inicjatyw z Zespołem Szkół Technicznych, propagowaniu tej inicjatywy poprzez ulotki informacyjne, szkolenia i zajęcia lekcyjne. Najbliższe plany związane z rewitalizacją to teren przy Zespole Szkół nr 1 i Przedszkola nr 19.

„Przejrzyste” (czyt. bezpieczne) przedszkole

Małgorzata Gałuszewska, dyrektor Przedszkola nr 29 w Elblągu, na podstawie zmian na terenie tego przedszkola, pokazała jak można zmienić przestrzeń, by była bardziej funkcjonalna. Dotychczas na terenie było sporo drzew, roślinność zasłaniała światło, trudniej było upilnować dzieci na dworze. Teraz dzięki rozmieszczeniu fauny w przemyślany sposób teren jest bardziej bezpieczny. Jednak nie tylko tam dostrzega się efekty „bezpiecznej przestrzeni”. Na osiedlach widać, że forma ogrodu barokowego jest atrakcyjniejsza niż angielskiego. Sposób uporządkowania przestrzeni wpływa bowiem na bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Michał Libuda

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%