Mieszkanie bezpieczne dla dziecka
Dopóki twój malec spędza całe dnie w łóżeczku, nie musisz się martwić, że zrobi sobie krzywdę. Ale gdy zacznie samodzielnie poruszać się po domu, wprowadź w mieszkaniu zmiany, które uchronią najmłodszego lokatora przed wypadkiem.
Gdy twoje dziecko zacznie raczkować, stawać przy meblach i poznawać przeznaczenie przedmiotów codziennego użytku, musisz na 2–3 lata przemeblować nieco mieszkanie, by brzdąc nie zrobił sobie krzywdy. Warto to zrobić, bo trudno takiego malca upilnować! Przecież nie będziesz za nim chodziła krok w krok, gdy już zacznie pewnie stąpać... Dlatego dołóż wszelkich starań, żeby poznawanie świata przez dziecko było fascynujące – oraz bezpieczne.
KABLE I KONTAKTY
Gniazdka elektryczne, znajdujące się na wysokości rączek malca, powinny być zakryte specjalnymi nakładkami. Uniemożliwią włożenie paluszków lub drobnych przedmiotów w otworki. Warto też pochować za meble kable od telewizora, komputera i innych urządzeń. Gdy dziecko zacznie je ciągnąć, może zrzucić na siebie ciężki sprzęt.
MEBLE
Dolne półki oczyść z bibelotów, cennych książek, wazonów, a także sprzętu RTV. Poukładaj na nich zabawki i przedmioty, którymi dziecko może się bawić (np. stary telefon). Rogi szafek i stołów zabezpiecz gumowymi lub gąbkowymi narożnikami. Nawet jeśli malec się o nie uderzy, nie rozetnie sobie głowy. Nie kładź obrusów na stoły, twoja pociecha, ciągnąc za materiał, może zrzucić na siebie np. kubki z gorącą herbatą.
SCHODY I PODŁOGA
Biegający smyk łatwo może się poślizgnąć i przewrócić, dlatego dywany i chodniki przyczep do podłogi specjalnymi taśmami klejącymi lub zabezpiecz matami, które zapobiegną przesuwaniu się tkaniny. Gładka podłoga z klepki lub kafelków też może być niebezpieczna dla ruchliwego dziecka, zawsze więc zakładaj malcowi kapcie lub skarpetki z gumowymi antypoślizgaczami. Schody zabezpiecz barierkami (na dole i na górze), by brzdąc nie mógł samodzielnie wdrapywać się na stopnie.
ROŚLINY DONICZKOWE
Lepiej, by nie znalazły się w zasięgu rączek dziecka, bo może ono próbować jeść ziemię z doniczki albo liście. W dodatku niektóre popularne rośliny domowe (gwiazda betlejemska, difenbachia, filodendron, fikus) powodują zatrucia pokarmowe. Jeśli koniecznie chcesz hodować te kwiaty, stawiaj je wysoko.
KUCHENKA GAZOWA
Kuchnia to niebezpieczne miejsce: z powodu stojącej w niej lodówki, pełnej szklanych opakowań, szafek z artykułami spożywczymi, a przede wszystkim – gorącego piekarnika i palników gazowych. W zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa pomogą ci blokady na szafki i szuflady oraz metalowy „płotek” na kuchence, który nie pozwala dotknąć płyty i garnków. Pamiętaj, by nigdy nie stawiać patelni rączkami do zewnątrz – dziecko może za nie złapać i zrzucić na siebie zawartość. Kiedy coś pieczesz, usuń smyka z kuchni lub posadź go w wysokim foteliku do karmienia, aby nie dotknął rozgrzanego piekarnika.
KOSZ NA ŚMIECI
Wszystkie znajdujące się w nim przedmioty (np. otwarte puszki o ostrych krawędziach, pojemniki po chemikaliach) mogą budzić wielkie zainteresowanie dziecka. Dlatego kosz musi być szczelnie zamknięty i schowany przed malcem, najlepiej w szafce z blokadą. Staraj się go jak najczęściej opróżniać, nie tylko ze względów higienicznych, ale i po to, żeby zminimalizować liczbę niebezpiecznych rzeczy znajdujących się w domu.
SZUFLADY I SZAFKI
Małe dzieci uwielbiają do nich zaglądać, a to bardzo ryzykowne. Brzdąc może sobie przyciąć palce drzwiczkami od szafki lub szufladą, wyciągnąć niebezpieczne przedmioty, np. noże kuchenne, szklanki. Takim wypadkom zapobiegają różnego typu blokady, które nie pozwalają ciekawskiemu maluchowi otworzyć szafek i wysunąć szuflad.
WANNA I SEDES
Drzwi do łazienki powinny być zawsze zamknięte, deska klozetowa opuszczona, a szczotka do mycia sedesu schowana. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego, gdy myje się lub korzysta z toalety. Aby nie poślizgnęło się w wannie lub pod prysznicem, połóż na dno gumową matę. Na drzwi kabiny prysznicowej naklej specjalną folię. Gdyby dziecko ją stłukło, szkło nie rozpryśnie się na wszystkie strony.
DETERGENTY I LEKI
To najgroźniejsze substancje w twoim domu, dlatego szkrab nie może mieć do nich dostępu. Środki czystości (np. proszki do prania, płyn do mycia podłóg), a także kosmetyki powinny stać w zamkniętych szafkach. To samo dotyczy lekarstw. Wypicie przez malca syropu na kaszel czy wybielacza mogłoby skończyć się tragicznie, dmuchaj więc na zimne! Leki zabezpiecz dodatkowo przed rączkami malca, wkładając je na wszelki wypadek do pojemników, których nie będzie mógł samodzielnie otworzyć.
źródła: Naj Magazyn, wnetrza.onet.pl