› budownictwo mieszkaniowe
10:46 / 15.10.2012

Mieszkanie dla Młodych – nowy rządowy program dla rodzin bez własnego „M”

Mieszkanie dla Młodych – nowy rządowy program dla rodzin bez własnego „M”

fot. Konrad Kosacz

Od połowy 2013 roku, nie później jednak jak od początku 2014 r., ruszyć ma nowy rządowy program mieszkaniowy „Mieszkanie dla Młodych”. Zastąpi on wygaszany obecnie program "Rodzina na swoim”. Rząd chce w ten sposób dopłacać młodym rodzinom i singlom, co najmniej 10% wartości kredytu na mieszkanie do 75 m kw.

Po ogłoszeniu przez Premiera Tuska II expose, 14 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbyła się konferencja prasowa Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka i Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Podczas konferencji Minister Sławomir Nowak przedstawił założenia nowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

- Przygotowaliśmy w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, nowe narzędzie, które będzie wspierało młode Polki i młodych Polaków w celu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem z punktu widzenia planowania rodziny jest posiadanie własnego mieszkania - powiedział Minister Sławomir Nowak podczas prezentacji programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM).

Program wsparcia przy zaciąganiu kredytu na zakup pierwszego mieszkania zastąpi, kończący się w bieżącym roku program „Rodzina na swoim”. Minister podkreślił, że MdM to kolejny element polityki prorodzinnej Rządu, obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodziny.

Mieszkanie dla Młodych będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m2.  
 
Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Minister podkreślił, że program MdM zawiera „komponent prorodzinny” i tym różni się od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”.
 
Minister Nowak dodał, że chciałby, aby MdM wszedł w życie od połowy 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie  600 - 700 mln zł rocznie. Z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%