› budownictwo mieszkaniowe
12:16 / 14.12.2016

"Mieszkanie Plus" także w Elblągu: wiceprezydent podpisał list intencyjny

12 grudnia list intencyjny w sprawie współpracy miasta Elbląga z BGK Nieruchomości przy realizacji rządowego programu "Mieszkanie Plus" podpisał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Podpisanie dokumentu miało miejsce w czasie ogólnopolskiej konferencji „Mieszkanie Plus w samorządach", która w tym dniu odbyła się w Warszawie.

Organizatorem konferencji był BGK Nieruchomości S.A., a honorowy patronat objęło Ministerstwo Rozwoju. Uczestniczyli w niej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, przedstawiciele zarządu BGK Nieruchomości oraz samorządowcy z całej Polski. Celem spotkania było podpisanie listów intencyjnych oraz przybliżenie gminom zasad funkcjonowania Programu Mieszkanie Plus. Do Programu przystąpiło 56 gmin, w tym Elbląg. Wszystkie one podpisały listy intencyjne w sprawie współpracy z BGK Nieruchomości przy realizacji programu "Mieszkanie Plus".

BGK Nieruchomości S.A. jest spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. Wejście do programu ma być atrakcyjne dla samorządów.

Dla jednych gmin istotne może być zyskanie nowego źródła dochodów. Innym możemy zaoferować odzyskanie wartości gruntów w postaci gotowych mieszkań, które będą mogły zostać włączone do zasobów komunalnych. Jeszcze innym możemy w zamian za grunty sfinansować inne potrzeby, na przykład budowę infrastruktury - zakomunikował już kilka miesięcy wcześniej  Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.

Oprócz podpisanego listu intencyjnego elbląski samorząd przesłał już do BGK Nieruchomości ankietę terytorialną, w której wskazane zostały ewentualne lokalizacje przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Przesłane materiały poddane będą analizie. Na początku 2017 roku przedstawiciele BGK Nieruchomości mają przedstawić magistratowi wyniki tych analiz. Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszy zarządzanych przez BGK Nieruchomości S.A.

Chcemy trafić do ludzi, którzy nie mają wystarczająco wysokich dochodów, bądź mają taką formę zatrudnienia, która uniemożliwia im uzyskanie kredytu w banku - mówił w wywiadzie udzielonym dla czaspopisma Wspólnota prezez BGK Nieruchomości w kontekście celów realizacji programu.

Program zakłada budowę mieszkań o umiarkowanych czynszach, dostępnych także dla słabiej uposażonych rodzin. Mieszkania będą spełniać wszystkie współczesne standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne, w tym wysokie normy energetyczne. Inwestycje będą realizowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, które zapewnią zarówno niski koszt budowy, jak i wysoką jakość techniczną budynków w długim okresie eksploatacji. Średnia wysokość czynszu, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów,  w mieszkaniach wybudowanych w ramach programu ma się kształtować w przedziale 10-20 zł/m2. Stawka czynszu na tym poziomie jest, czego trudno nie zauważyć, bardzo atrakcyjna na tle ofert rynkowych. W formule mieszkań na wynajem z dojściem do własności, stawka czynszu ma być zwiększona o około 20%.

Łączna wielkość gruntów wstępnie wytypowaych do realizacji programu w całej Polsce wynosi obecnie 180 ha. Liczbę mieszkań, które mają powstać na wstepnie wytypowanych gruntach szacuje się na 15 tys.

Wcześniejszy program "Mieszkanie dla Młodych" ma być realizowany do 2018 roku. Ma go zastąpić Narodowy Program Mieszkaniowy składający się z trzech filarów. Pierwszym jest budowa tanich mieszkań pod wynajem, co zakłada program "Mieszkanie Plus". Kolejnymi filarami są wsparcie budownictwa społecznego oraz indywidualne konta oszczędnościowe.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%