› poradnik
15:07 / 18.09.2020

Mieszkanie w stylu loftowym - co powinno się w nim znaleźć?

Mieszkanie w stylu loftowym - co powinno się w nim znaleźć?

Styl loftowy to najlepszy wybór dla osób, które z jednej strony cenią oszczędność formy i prostotę, z drugiej jednak zależy im na designerskim charakterze mebli i dodatków. Polacy pokochali wnętrza urządzone w ten sposób, na równi z wciąż bardzo popularnym stylem skandynawskim. W tym przypadku cechą charakterystyczną są przede wszystkim otwarte przestrzenie i duże okna. Mieszkania loftowe bardzo często znajdują się w pofabrycznych obiektach, które zostały zmienione na budynki mieszkalne. Ważną kwestią jest pewnego rodzaju surowość, typowa dla przestrzeni industrialnych. W jaki sposób urządzić wnętrze w tym stylu?

Podstawowe elementy loftu

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na mieszkanie w nowoczesnym budownictwie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić jego charakter. Podstawową kwestią jest wygospodarowanie możliwie dużej przestrzeni. W tym celu, należy pozbyć się niepotrzebnych ścianek działowych. Poszczególne strefy zostaną podzielone za pomocą odpowiednio dobranego wyposażenia.

  • W kwestii podłogi, niestety musimy zrezygnować z najpopularniejszych rozwiązań typu panele czy wykładziny, gdyż po prostu nie będą pasować do tego stylu. Świetną opcją jest podłoga wykonana z żywicy lub drewniany parkiet. 
  • W kontekście ścian, warto pamiętać o zachowaniu surowego charakteru. W loftowych mieszkaniach spotkamy przede wszystkim niezakryte materiały budowlane, takie jak beton czy cegła. Często pozostawia się również odsłonięte stalowe elementy, okablowanie oraz instalacje.
  • Okna powinny pozostać odsłonięte, aby wpuszczały jak największą ilość światła.

Jak dobrać meble do mieszkania loftowego?

Choć w mieszkaniach typu loft króluje prostota i minimalizm, w przypadku mebli należy postawić na okazałe i jakościowe egzemplarze. Co więcej, warto wybierać meble modułowe, które pomieszczą jak największą liczbę rzeczy, tym samym pozwalając na zachowanie uporządkowanej przestrzeni.

W salonie zdecydowanie warto postawić na funkcjonalny narożnik, dzięki któremu wygrodzimy przestrzeń. To świetny wybór nawet dla niewielkich mieszkań. Wybierając mebel z funkcją spania, dodatkowo zyskujemy na praktyczności. Dobrym rozwiązaniem będą zwłaszcza modele w jasnym kolorze, które jeszcze bardziej rozświetlą wnętrze. Uzupełnieniem salonu będzie prosty stolik z drewnianym blatem i metalowymi nóżkami.

Na wyposażeniu kuchni nie może zabraknąć hokerów i przykładowo podwyższonego barku, który sprawdzi się jako stół. Komplet mebli również powinien być w jasnym odcieniu, który będzie rewelacyjnie kontrastować z pomarańczową cegłą.

W przypadku szaf, stawiamy przede wszystkim na proste fronty, najlepiej z metalowymi uchwytami. Świetnie sprawdzają się egzemplarze z lustrami, optycznie powiększającymi pomieszczenie. Kredensy i witryny powinny być wyposażone w liczne szuflady. Elementy tego typu także mogą być przeszklone. Na regałach warto ustawić pudła lub organizery, np. w kontrastującym odcieniu.

W sypialni nie może zabraknąć łóżka z miękkim wezgłowiem o prostej konstrukcji. Dobrym wyborem będzie również prosty model z metalowym stelażem.

Dodatki, które uzupełnią loftowe wnętrze

Jednym z ważniejszych elementów w mieszkaniach typu loft jest oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się tzw. lampy przemysłowe, wyróżniające się surowością formy. W kuchni można zawiesić kilka egzemplrzy tuż nad barem pełniącym rolę stolika. W sypialni sprawdzi się klimatyczne oświetlenie w formie wiszących żarówek.

Wśród innych dodatków, które powinny znaleźć się w loftowych pomieszczeniach można wymienić np. metalowe lustra, futurystyczne plakaty lub dywany ozdobione geometrycznymi kształtami. Ostateczna aranżacja powinna być dopasowana przede wszystkim do naszych upodobań, dając poczucie luzu, niewymuszonej elegancji oraz przestrzeni.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%