14:51 / 26.06.2017

Migrena – rodzaje i sposoby na ich wyleczenie

Migrena – rodzaje i sposoby na ich wyleczenie

Na migrenę głównie cierpią kobiety. To jedna z najczęściej dokuczających nam chorób układu nerwowego. Trudna do zdiagnozowania i leczenia stała się prawdziwym problemem pacjentów i lekarzy. Wyróżnia się kilka rodzajów migreny – te najpowszechniejsze znajdziesz poniżej.

Jeśli cierpimy na migrenę, wskazane jest jej dokładne zdiagnozowanie. Ich zróżnicowanie nie ułatwia lekarzom tego zadania – migrena z aurą, brzuszna, powikłana, siatkówkowa, a także migrena oczna to tylko kilka z nich. Doświadczony specjalista rozpozna jej typ oraz zaproponuje plan leczenia, aby pulsujący ból głowy nie doskwierał nam na co dzień.

Migrena z aurą

Ten rodzaj migreny charakteryzuje się zespołem symptomów poprzedzających ból głowy. Mogą to być objawy neurologiczne lub zaburzenia wzrokowe typu błyski, mroczki przed oczami, zaburzenia ostrości, niedowidzenie połowiczne, a nawet tymczasowa utrata wzroku. Z tego też powodu migrena z aurą często określana bywa jako migrena oczna.

Wśród objawów neurologicznych wyróżnia się zaś zaburzenia czuciowe – typu drętwienie czy niedowład połowiczy, ruchowe – niezdarność, mowy – utrata zdolności mowy i równowagi  –zaburzenie koordynacji. Objawy mijają bez uszczerbku na zdrowiu.

Migrena okoporaźna

Migrena oczna ma też wiele podtypów. Innym jej rodzajem jest migrena okoporaźna – ból głowy związany jest wtedy z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Źrenice się rozszerzają i dochodzi do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych. W efekcie pacjent cierpi na podwójne widzenie. Warto też wspomnieć o migrenie oftalmoplegicznej, która poprzedzona jest problemami ze wzrokiem, m.in. bólem wokół oka, opadaniem powieki czy podwójnym widzeniem.

Migrena tętnicy podstawnej

Ten rodzaj migreny wiąże się z zaburzeniami głównej tętnicy mózgu i najczęściej występuje u kobiet. Jest też ściśle związany z cyklem menstruacyjnym. Ból głowy poprzedzony jest różnymi objawami – możemy cierpieć m.in. na podwójne widzenie czy odczuwać słabą koordynację mięśni.

Migrena przewlekła

Jeśli skarżymy się na ból migrenowy przez 15 dni w miesiącu, w czasie nie krótszym niż 3 miesiące, prawdopodobnie cierpimy na migrenę przewlekłą. Ataki te negatywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz kondycję psychiczną. W efekcie możemy zapaść nawet na depresję.

Zwykła migrena może też przerodzić się w przewlekłą pod wpływem rozmaitych czynników. Zaliczamy do nich m.in. urazy głowy i szyi, niewyleczone infekcje, przewlekłe zmęczenie i stres, zaburzenia hormonalne czy nadciśnienie tętnicze. Konieczna jest zmiana trybu życia i unikanie stresu, przeciążeń fizycznych, wybranych dźwięków, pokarmów i zapachów, a także alkoholu.

Niezależnie od rodzaju migreny nie należy jej ignorować – to poważna choroba prowadząca do wielu powikłań. Należy walczyć z nią domowymi sposobami, a w ostateczności udać się na konsultację lekarską – specjalista rozpozna, czy to migrena z aurą, czy inny rodzaj, a także doradzi odpowiednie leki.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%