› bieżące
19:24 / 22.01.2014

Miliony na meliorację i rzeki. Poprawa bezpieczeństwa na Żuławach

Miliony na meliorację i rzeki. Poprawa bezpieczeństwa na Żuławach

fot. Konrad Kosacz

Zarząd województwa przydzielił kolejne środki na modernizację urządzeń melioracyjnych oraz regulację koryt rzek. Całkowity koszt realizacji pięciu projektów wynosi około 36,5 mln zł z czego ponad 22 mln zł pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Inwestycje znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa m.in. na Żuławach.

Największe wsparcie przeznaczono na inwestycje zlokalizowane w gminie Elbląg. Przebudowana zostanie istniejąca infrastruktura wałów nad jeziorem Drużno i wzdłuż Kanału Jagiellońskiego. Prace będą polegały na podwyższeniu, zmodernizowaniu i zagęszczeniu sieci wałów, aby skutecznej zabezpieczyć Żuławy przed zagrożeniem powodziowym. Przetargi zostaną ogłoszone po dalszych uzgodnieniach z wojewodą i Ministerstwem Finansów.

W 2013 roku Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu kontynuował realizację 8 projektów dofinansowanych z funduszy unijnych (PROW): 5 zakończono i przekazano, 3 są wciąż realizowane.

Ponadto w gminie Rozogi przebudowane zostanie koryto rzeki Trybówka oraz powstanie jaz na rzece Szkwa. Piątym projektem, który otrzyma unijne dofinansowanie, jest uregulowanie koryta rzeki Struga Regielska w gminie Ełk.
 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%