› bieżące
02:34 / 04.09.2018

Miliony złotych długów płatników ZUS, także w Elblągu

Miliony złotych długów płatników ZUS, także w Elblągu

fot. archiwum elblag.net

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rozłożenie swojego długu wobec ZUS na raty. W województwie warmińsko-mazurskim w II półroczu 2017 roku zostały zawarte 596 układy (w oddziale ZUS w Elblągu – 156, natomiast w Olsztynie – 440), na łączną kwotę przekraczającą 38 mln. zł W I półroczu br. ZUS podpisał z płatnikami 759 umów (w oddziale ZUS w Elblągu – 204, natomiast w Olsztynie – 555), które opiewały na kwotę prawie 36 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga klientom, którzy mają problem z terminowym opłaceniem składek. W przypadku trudności finansowych przedsiębiorca może wystąpić do Zakładu z wnioskiem o podpisanie układu ratalnego. Każdy przedsiębiorca, który ma problem z terminowym opłacaniem składek może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Taki doradca jest dostępny w każdej placówce ZUS. Ich zadaniem jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku. Przedsiębiorca ma prawo rozłożyć swój dług na raty, odroczyć termin płatności a nawet starać się o umorzenie zaległości. 

Dzięki udzielonej uldze przedsiębiorca będzie mógł spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne ZUS zawiesi. Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać: elektronicznie, pisemnie, bądź ustnie - do protokołu lub telefonicznie (aby złożyć wniosek w tej formie płatnik musi mieć profil na platformie PUE). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku ustalamy zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Warunkiem udzielenia układu ratalnego jest wystąpienie do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej płatnika.

Od 1 stycznie wprowadzono indywidualne numery rachunków składkowych, czyli e-Składka. 
Po zmianie sposobu płatności należnych składek, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności są  księgowane na najstarsze zobowiązania. Jeśli przedsiębiorca ma zaległości, a bieżąca wpłata jest za mała, może się okazać, że wypadnie z ubezpieczenia. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie lub gdy nie mogą spłacić całego zadłużenia skorzystać z układu ratalnego.

System opłacania składek na jedno konto bankowe, bardzo sprawdził się. Pod koniec ubiegłego roku, każdy płatnik otrzymał informację o stanie swojego konta składkowego. To dzięki niemu, przedsiębiorcy dowiedzieli się, że na ich kontach są niedopłaty i należy je uregulować, żeby w pełni korzystać ze świadczeń z ZUS. 

 Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
Województwa warmińsko-mazurskiego

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%