› bieżące
09:43 / 15.01.2013

Mimo trwających remontów, po Elblągu wciąż jeździ się płynnie

Mimo trwających remontów, po Elblągu wciąż jeździ się płynnie

fot. Konrad Kosacz

Rozkopany Elbląg nie ułatwia kierowcom poruszania się po mieście. Przebudowywane drogi 503 i 504 sprawiają, że ruch w tych miejscach jest o wiele wolniejszy. Z jaką średnią prędkością kierowcy poruszają się po ulicach Elbląga? W tym przypadku sprawdza się znana każdemu kierowcy reguła: im dalej od centrum, tym średnie prędkości są wyższe.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl dokonali pomiarów prędkości na ulicach Elbląga. Wyniki badań  plasują nasze miasto w dość korzystnej sytuacji wśród innych polskich miast.

W ścisłym centrum miasta, czyli obszarze oddalonym od centrum o 0-2 km, prędkościomierze wskazują średnio 35 km/h. Na tle innych miast podobnej wielkości to dość dobry wynik. Przypomnijmy: średnia prędkość w ścisłym centrum Torunia wynosi ok. 28 km/h a Płocka ok. 32 km/h.

W odległości 2-5 km od centrum, średnia prędkość jest już bardzo wysoka i oscyluje wokół 52 km/h. Jeszcze dalej, 5-10 km od centrum, pojazdy poruszają się z szybkością 68 km/h. Na obrzeżach Elbląga kierowcy poruszają się z prędkością ok. 70 km/h.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w grudniu 2012 r. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%

Powiązane artykuły

Test elblag.net. Sprawdziliśmy jak się jeździ po Elblągu

21.09.2012 komentarzy 4

Czy w naszym mieście można natrafić na korki? Ile trwa przejazd przez całe miasto? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania, przeprowadzając próbę. Z...

25 km na godzinę przez ul. Hetmańską, 27 km/h na Tysiąclecia

12.11.2012

Prędkość z jaką kierowcy poruszają się po mieście ma zasadniczy wpływ nie tylko na czas dotarcia do celu ale i jakość podróży. Dlatego też...