› bieżące
13:50 / 10.07.2014

Mimo zakazu, elblążanie kąpią się w rzece

Mimo zakazu, elblążanie kąpią się w rzece

fot. Bartłomiej Ryś

Na nic zdają się zakazy, ostrzeżenia a nawet tablica zakazujące kąpieli w rzece Elbląg. Mieszkańcy naszego miasta, nie posiadając innej alternatywy, korzystają z dzikich kąpielisk. Straż Miejska zapowiada częstsze patrole i mandaty.

Jednak to nikogo nie powstrzymuje. Obecnie zmagamy się z silnymi, afrykańskimi upałami. Niestety, w Elblągu nie mamy żadnego miejsca, gdzie moglibyśmy skorzystać z kąpieli. Otwartego kąpieliska brak. Brak również bezpiecznych miejsce kąpielowych na rzece Elbląg.

Co mamy do wykorzystania? Dwie kurtyny wodne – na Pl. Jagiellończyka oraz na Zawadzie. Możemy też ewentualnie wyjechać z miasta w poszukiwaniu ochłody w wodzie. Nie każdego jednak na taką podróż stać. Dlatego mimo ostrzeżeń, elblążanie nadal ryzykują, kąpiąc się w rzece Elbląg, w pobliżu tzw. ciepłych wód, gdzie ponad rok temu utopił się chłopiec.

Straż Miejska problem zna i zapowiada częstsze kontrole w godzinach popołudniowych.

- Nie wystawiliśmy jeszcze nikomu mandatu za kąpiel w miejscu do tego nie wyznaczonym. Jest to spowodowane faktem, że do południa nie było kąpiących się w rzece Elblągu – mówi Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu. – Z rozmów z wędkarzami wiemy, że ludzie kąpią się tu w godzinach popołudniowych. Wkrótce uruchomimy więc również patrole po godz. 14.00.

My wybraliśmy się nad rzekę Elbląg przed południem. Bez trudu znaleźliśmy kilka osób, które mimo zakazu, kąpały się. Zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany.

Dla ustalenia miejsc, w których kąpiel jest zakazana kluczowe znaczenie mają przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358).

Jak stanowi § 10 w/w rozporządzenia:

Zakazami kąpieli powinny być objęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach.

Obszary wodne objęte zakazem kąpieli należy oznaczyć, w szczególności przy dojściach i dojazdach do obszaru wodnego, odpowiednimi znakami określającymi przyczynę zakazu np. znak „kąpiel zabroniona – szlak żeglowny” lub „kąpiel zabroniona – hodowla ryb”.

Miejsce niebezpieczne położone na obszarze wodnym, na którym kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą przyczynę niebezpieczeństwa np. znak „kamieniste dno”.

Dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.

10
1
oceń tekst 11 głosów 91%