› rozwój i edukacja
16:51 / 19.11.2016

Minister gratuluje biblioteki, takiej jak jagiellońska w Krakowie

Minister gratuluje biblioteki, takiej jak jagiellońska w Krakowie

fot. Grażyna Wosińska

Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej już oficjalnie należą do narodowego zasobu bibliotecznego. Jarosław Sellin, sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Januszowi Nowakowi, wiceprezydentowi Elbląga wydruk z Dziennika Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej. W ten sposób nasza książnica znalazła się w elitarnym gronie obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Jarosław Sellin, sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjechał dziś do Biblioteki Elbląskiej na uroczystość nadania jej statusu biblioteki naukowej i włączenia jej zasobów zabytkowych w skład narodowego zasobu bibliotecznego.

„Zanim przejdę do gratulacji, trochę prywaty (uśmiech), z Jackiem Nowińskiem, dyrektorem biblioteki znamy się od dawna. Studiowaliśmy historię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę dyplomową pisaliśmy o jednego profesora – Stanisława Gierszewskiego”

- powiedział Sellin.

Po „prywacie” przeszedł do rzeczy: przypomniał dokonania naszej biblioteki i przekazał Januszowi Nowakowi, wiceprezydentowi Elbląga wydruk z Dziennika Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej o włączenia jej zasobów zabytkowych w skład narodowego zasobu bibliotecznego.

Natomiast Jacek Nowiński przyznał, że sukcesy książnicy to nie tylko sukces obecnych pracowników, ale także tych którzy, są już na emeryturze. W dowód wdzięczności wręczył bukiet kwiatów Krystynie Greczycho, swojej poprzedniczce na stanowisku dyrektora.

 Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej stanowią nieoceniony materiał do badań: historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem przeszłości regionu, bibliologicznych, tych dotyczących opraw ksiąg oraz pochodzeniem zbiorów i historią książki

-  stwierdził Nowiński

Do narodowego zasobu bibliotecznego zaliczonych zostało 9022 woluminów: rękopisy, inkunabuły (spośród których 14 woluminów to jedyne egzemplarze w Polsce) oraz stare druki (XVI-XVIII w.).

Nieprzerwanie od roku 2008 w bibliotece realizowane są projekty związane z ochroną zabytkowego księgozbioru. Powrócił on w latach 2000-2002 do Biblioteki Elbląskiej z depozytu Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały wówczas nowoczesne pomieszczenia magazynowe do przechowywania zbiorów i Pracownia Konserwacji, gdzie księgozbiór zabytkowy poddawany jest konserwacji zachowawczej, a po zabezpieczeniu jest digitalizowany i udostępniany w wersji cyfrowej za pośrednictwem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Zdigitalizowane zbiory prezentowane są również za pośrednictwem Elbląskiego Wortalu Historycznego – katalogu historii i kultury miasta Elbląga, gdzie znajdują się opracowania tychże zbiorów w formie artykułów i opisów.

Zaliczenie zbiorów zabytkowych do narodowego zasobu bibliotecznego pozwoli na to, żeby jeszcze lepiej o nie dbać i jednocześnie pozyskiwać środki na ich dalszą konserwację i ochronę.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%