› bieżące
14:00 / 21.10.2013

Minister Sprawiedliwości rozpoczął budowę nowego gmachu sądu

Minister Sprawiedliwości rozpoczął budowę nowego gmachu sądu

fot. Konrad Kosacz

Ponad 77 mln zł będzie kosztował nowy gmach sądu okręgowego i rejonowego w Elblągu. Będzie to obiekt najnowocześniejszy w całym kraju, do którego Elbląg nie dołoży nawet złotówki, ponieważ cała inwestycja finansowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś z udziałem najważniejszej osoby w tej jednostce czyli Ministrem Sprawiedliwości Markiem Biernackim, nastąpiło oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycją. Za niecałe 4 lata nowy budynek będzie już otwarty.

Minister podczas swojego krótkiego wystąpienia podkreślił jak ważna jest to inwestycja. - Liczę, że za kilkaset lat ktoś odkryje tą kapsułę pamięci o dzisiejszym wydarzeniu i dowie się o tym najnowocześniejszym budynku, który służył mieszkańcom. Zaręczam, że będziemy wspierali tą inwestycję jako Ministerstwo. Oby tylko firma Skanska świetnie prosperowała. Chciałbym by jak najszybciej ten budynek powstał i służył także pracownikom sądu. Jako Ministerstwo finansujemy także inwestycje w Braniewie, Iławie, Olecku czy Olsztynie.

Początki nie były łatwe

O tym jak doszło do rozpoczęcia prac przy tej budowie wspomniał Witold Wróblewski, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Droga ku temu nie była łatwa. Pamiętam jak zamienialiśmy grunty ze Skarbem Państwa. Myśleliśmy, że wystarczy przygotować dobry projekt i przystąpić do realizacji. Pojawiły się problemy, ale dzięki determinacji prezesów sądu udało się, czego gratuluję. Inwestycja będzie perełką architektury. Niech poprawi nie tylko komfort pracy sędziów, ale życzę też by była przyjęta przez mieszkańców jako dobra.

O tym, że elbląskie sądownictwo nie ma odpowiednich lokali do pracy mówiło się już w 2005 roku. Prezes Sądu Okręgowego Ewa Pietraszewska raz jeszcze powiedziała o decyzji budowy nowego gmachu. - Dzisiejszy dzień dla sądownictwa w Elblągu jest szczególny. Od 2005 roku jego potrzeby nie są zaspokojone. Prowadzimy działania, które zaowocowały dzisiejszym wydarzeniem. W 2009 roku wszczęliśmy procedurę projektową tego budynku. Dzięki Ministerstwu Sprawiedliwości otrzymaliśmy zatwierdzenie projektu i otrzymaliśmy jej finansowanie. W I kwartale 2013 to Ministerstwo wprowadziło tą dużą inwestycję do realizacji. 29 marca br. w Biuletynie Informacji Publicznej ogłosiliśmy przetarg na tą inwestycję. W II kwartale otrzymaliśmy oferty. Przetarg wygrała firma Skanska S.A. z Warszawy. Planowo inwestycję planujemy zakończyć w lipcu 2017 roku, ale może uda się wcześniej wszystko zrealizować - mówi Ewa Pietraszewska, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu.

Akt erekcyjny

W miejscu prowadzonych prac doszło dziś do podpisania aktu erekcyjnego przez kilka ważnych osób, w tym m.in. Marka Biernackiego, Witolda Wróblewskiego, Janusza Hajdukowskiego oraz przedstawicieli elbląskich sądów i firmy Skanska S.A.

Budynek będzie miał 32 metry szerokości, 37 wysokości i 46.42 wysokości. Składać się będzie z 11 pięter i jednej kondygnacji podziemnej. W tej ostatniej znajdą się parkingi dla policyjnych aut oraz częściowo archiwa. Łącznie cały budynek będzie miał powierzchnię 8 822 m2. Łączny koszt całej inwestycji wyniesie 77 171 960 zł. Wszystkie środki pochodzą z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.

W przetargu wystartowało 7 firm. Ostatecznie najlepszą ofertę przedstawiała Skanska z Warszawy. Na początku lipca doszło do podpisania umowy na wybudowanie nowego gmachu przy ul. Płk. Dąbka. Pod koniec sierpnia teraz placu budowy został ogrodzony. Obecnie trwają już roboty polegające na zabezpieczeniu kondygnacji przyległego do tego terenu bloku na Płk. Dąbka. Warto wiedzieć, że sąd, który powstanie w Elblągu będzie najnowocześniejszym w Polsce. Znajdzie w nim pracę 340 osób.

Nowoczesne sądownictwo

Marek Biernacki oprócz wyrażenia zadowolenia z rozpoczętej w Elblągu inwestycji wspomniał także o nowościach na jakimi pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. - Kładziemy nacisk nad informatyzacją. Chcemy nagrywać dźwięk i obraz z sali rozpraw. Te e-protokoły będą najpierw wprowadzone w sądach cywilnych. Chcemy by dobrze pracowało się sędziom i by obywatel lepiej się czuł w takiej instytucji. Przede wszystkim sprawiedliwie. Takie nowości temu pomogą i liczę, że zapewni obywatelowi bezpieczeństwo. W Elblągu powstanie również Ośrodek Zarządzania Informacji. Z końcem roku zastąpi Ośrodek Migracji Ksiąg Wieczystych. Tu tutaj i w Słupsku będzie tzw. OZI. Będzie to pomoc, instruktarz i moderacja informatyczna, ale przede wszystkim pełna baza danych wymagana w sądach - wyjaśnia Minister Sprawiedliwości.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przy okazji budowy sądu powstanie nowy parking

24.09.2013 komentarzy 1

W ciągu 14 dni teren budowy nowego gmachu sądu obejmie także parking samochodowy przy ul. Płk. Dąbka. Dlatego już teraz budowany jest nowy, prowizoryczny plac z...

Wędrujący parking przy budowie sądu. O co tu chodzi?

03.12.2013 komentarzy 6

Czy parking może zmieniać swoje położenie? Najwyraźniej w Elblągu jest to możliwe. Najpierw budowlańcy położyli płyty pod parking tymczasowy w jednym miejscu,...

Zdjęcia ilość zdjęć 36