› sąd
09:50 / 14.06.2017

Minister Ziobro kazał przyjrzeć się procesowi kierowcy elbląskiej karetki

Minister Ziobro kazał przyjrzeć się procesowi kierowcy elbląskiej karetki

fot. archiwum Elblag.net

Elżbieta Hojarska, matka zabitego w wypadku drogowym mężczyzny napisała skargę do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości na sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu. Prowadził on sprawę przeciw kierowcy karetki, który zdaniem kobiety jest zabójcą drogowym. Ziobro nakazał Patrycji Wojewódce, prezesowi Sądu Rejonowego przyjrzeć się sprawie. 

29 lipca 2015 roku na skrzyżowaniu ulic: 12 Lutego i Grota-Roweckiego doszło do zderzenia karetki pogotowia z hondą civica. Karetka przekoziołkowała kilka razy i uderzyła w lampę uliczną.

Kierowca, jak i pasażerowie karetki - lekarz i ratownik medyczny, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W hondzie znajdowały się cztery osoby. 37-letni mężczyzna, siedzący obok kierowcy, zginął na miejscu. Pozostali odnieśli poważne obrażenia.

Ponad rok trwał proces kierowcy karetki. Zapadł na niego nieprawomocny wyrok jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Pani Elżbieta jako oskarżyciel posiłkowy i jej adwokat zgłaszali szereg wniosków dotyczących: opinii biegłych sądowych, a potem powołania nowych oraz udziału w innych wypadkach oskarżonego. Sędzia prowadzący sprawę większość próśb odrzucił jako niezasadne i powodujące tylko przedłużenie procesu.

Matka zabitego jeszcze przed wyrokiem napisała skargę na sędziego prowadzącego sprawę do Zbigniewa Ziobry. Liczyła na to, że dzięki temu proces będzie prowadzony obiektywnie i zapadnie ostatecznie wyrok bezwzględnego więzienia.

Jak się dowiedzieliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało pismo Elżbiety Hojarskiej prezesowi Sądu Rejonowego w Elblągu, Patrycji Wojewódce.

(...) skutkowało ono zbadaniem zarzutów przez przewodniczącego Wydziału II Karnego. Pani prezes w oparciu o wyjaśnienia sędziego referenta i przewodniczącego Wydziału II Karnego nie znalazła podstaw do objęcia sprawy swoim nadzorem, gdyż wkraczałoby to w kwestie merytoryczne, zastrzeżone dla Sądu. (...)

Dodatkowo przekazano skargę przewodniczącemu Wydziału II Karnego celem rozważenia, czy zawiera ono wnioski istotne dla biegu postępowania w sprawie II K 140/16 (proces kierowcy karetki)

- wyjaśnia sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Informacja o załatwieniu sprawy nie dotarła do ministra Ziobry.

W przypadku skarg o charakterze administracyjno-porządkowym stosowana jest opisana wyżej procedura. Niekiedy Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje poinformowania o sposobie załatwienia skargi, tak jednak nie było w opisywanej sprawie

- tłumaczy Koronowski.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%