› inwestycje drogowe
10:00 / 01.03.2016

Ministerstwo musi przyśpieszyć w sprawie kanału i portu

Ministerstwo musi przyśpieszyć w sprawie kanału i portu

Poseł Jacek Protas apeluje do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o przyśpieszenie prac nad dostarczeniem Komisji Europejskiej niezbędnych danych, które pozwolą wydać pozytywną decyzję w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Do czasu przekazania kompletnej dokumentacji ze strony resortu KE może wstrzymywać się z wydaniem opinii w tej sprawie.

Komisja Europejska może wydać taką opinię tylko na podstawie kompletnej dokumentacji oraz szczegółowych informacji przedstawionych przez resort – czytamy w skierowanej do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka interpelacji Jacka Protasa.

Poseł pyta także o wątpliwości Ministra dotyczące zapewnienia unijnych środków na przebudowę wejścia do portu:

- Chciałbym również zapytać o uzasadnienie wygłoszonej przez Pana tezy o braku możliwości finansowania przebudowy wejścia do elbląskiego portu ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na jakiej podstawie merytorycznej i formalno-prawnej zajął Pan takie stanowisko?

Przebudowa wejścia do portu w Elblągu jest kluczową inwestycją wykazaną w Kontrakcie Terytorialnym, którą rząd zawarł w samorządem województwa pod koniec 2014 roku.

O inwestycji mówią też inne dokumenty rządowe. W Dokumencie Implementacyjnym Strategii Rozwoju Transportu projekt Przebudowa wejścia do portu w Elblągu znajduje się na liście projektów morskich ze wskazanym źródłem finansowania z funduszy spójności oraz środków krajowych. 

- Na projekt aktywizacji ekonomicznej obszaru Zalewu Wiślanego – wizji, która zawsze cieszyła się dużym poparciem w regionalnym i lokalnym samorządzie - trzeba spojrzeć całościowo, poczynając od przekopu Mierzei Wiślanej, po pogłębienie torów wodnych, budowę potrzebnych mostów, po rozbudowę infrastruktury portu w Elblągu. Jedynie kompleksowe i spójne działania inwestycyjne pozwolą wykorzystać potencjał gospodarczy planowanego przekopu Mierzei Wiślanej

– czytamy w podsumowaniu pisma.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przekop Mierzei ruszy w 2018 roku?

23.02.2016 komentarzy 5

Tak wynika z ustaleń sejmowej Komisji, która obradowała podczas wyjazdowego posiedzenia w Trójmieście – w Urzędzie Morskim w Gdyni. Nie zabrakło...