› sport
16:18 / 23.11.2012

Młoda nadzieja polskiego kajakarstwa z wizytą u Prezydenta Elbląga

Młoda nadzieja polskiego kajakarstwa z wizytą u Prezydenta Elbląga

fot. UM Elbląg

Wojciech Załuski, zawodnik sekcji kajakowej Olimpii Elbląg, dwukrotny Mistrz Polski, nadzieja elbląskiego kajakarstwa na udział w Igrzyskach Olimpijskich w roku 2014, odwiedził Grzegorza Nowaczyka, prezydenta Elbląga. Była to doskonała okazja do rozmowy nad kondycją kajakarstwa w naszym mieście.

- Sukcesy elblążanina zawsze są doskonałą okazją do spotkania się. Zwłaszcza, kiedy odwiedza mnie młody sportowiec, któremu wielu trenerów wróży wspaniałą karierę – powiedział, rozpoczynając spotkanie Grzegorz Nowaczyk. – Cieszę się, że znów zaczynamy odnosić sukcesy w dyscyplinie, która przed laty w Elblągu miała się bardzo dobrze.

Wojciech Załuski to największa nadzieja elbląskiego kajakarstwa, które w ostatnich latach przeżywa regres. Wychowanek Olimpii Elbląg od lat należy do wyróżniających się młodych zawodników w kraju. Jego talent doceniają trenerzy, dlatego 18-latek reprezentował Polskę m.in. na mistrzostwach Europy juniorów w Portugalii.

- Od dwóch lat regularnie reprezentuję biało-czerwone barwy. Mam nadzieję, że w nowym sezonie ta sytuacja się nie zmieni – mówi Wojciech Załuski. - W Elblągu mam naprawdę dobre warunki naturalne do uprawiania kajakarstwa, dlatego liczę na to, że dobra forma będzie się utrzymywała jak najdłużej.

Stypendia sportowe dla zawodników, dotacje dla klubów, a także specjalna pula pieniędzy publicznych na rozwój, doszkalanie i dokształcanie trenerów – na taką pomoc od miasta mogą liczyć elbląskie kluby. Korzystają z niej sekcja kajakowa Olimpii Elbląg i Wojciech Załuski.
- W budżecie na rok 2013 z pewnością nie zabraknie pieniędzy na sport. Budżet jest tak zaprojektowany, aby doceniać wysiłek sportowców, którzy swoją postawą rozsławiają i promują Elbląg w kraju i zagranicą. Jest to wartość dodana każdego sportowego wydarzenia. Nie będę ukrywał, że kiedy mówię o Wojtku to mam na myśli następne Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Mamy w Elblągu diament, który trzeba oszlifować – zakończył Grzegorz Nowaczyk.

Sukcesy Wojciecha Załuckiego nie pozostały bez echa w kraju. Dlatego też w spotkaniu z prezydentem Elbląga uczestniczył Józef Bejnarowicz prezes Polskiego Związku Kajakowego, a także członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zapowiedział, że w przyszłym roku do sekcji kajakowej Olimpii Elbląg trafi nowy sprzęt sportowy - profesjonalne kajaki i wiosła.
- Bez przychylnego spojrzenia władz samorządowych na sport nie można myśleć o sukcesach. Dlatego niezmiernie się cieszę, że pan prezydent jest tak zaangażowany i wspomaga rozwój młodych, ambitnych sportowców. – dodał Józef Bejnarowicz. – W Elblągu od dawna był i dobrze, że teraz jest potencjał ludzki. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami Polskiego Związku Kajakowego, samorządu i klubu Olimpia Elbląg sukcesy elbląskich kajakarzy przekujemy na sukcesy społeczne, ekonomiczne.

Synergia działań miasta, związku i klubu może doprowadzić do powtórzenia sukcesów jakimi były starty elblążanina Grzegorza Kalety na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w roku 1992 i w Atlancie w roku 1996. Elbląg chce znów odgrywać liczącą się rolę w rodzinie kajakarskiej.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Zdjęcia ilość zdjęć 1